KOSGEB Genel Kurulu -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"KOBİ'leri, KOSGEB'in sunduğu…

  • Yazı boyutu
KOSGEB Genel Kurulu 
  -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: 
  -"KOBİ'leri, KOSGEB'in sunduğu…

KOSGEB Genel Kurulu -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"KOBİ'leri, KOSGEB'in sunduğu fırsatlardan daha fazla yararlanmaya davet ediyoruz. Yeter ki bu ülkede ekonomik refahı artıracak, sosyal sorunlara çözüm üretecek projelerle gelsin KOBİ'ler, projesiz gelmesin" -"Artık eskisi gibi olmayacak. Sen ne yapacağını bilen bir KOBİ isen, projen varsa destek var ama ne yapacağını bilen bir adam değilsen kusura bakma. Biz de elimizdeki kaynakları çarçur edemeyiz, attığımızı 12'den vurmak mecburiyetindeyiz" -"Destek bir amaç değil, araçtır. Desteğin kendisi eğer bunun dışına çıkarsa uyuşturucu etkisi yapar" -"Zamanında vermezseniz iyileşemezsiniz, dozunda vermezseniz de iyileşemezsiniz ama eğer dozunu fazla ve süresinden daha uzun verirseniz o zaman da müptela olur. Destek müptelası olur işletmeler"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, KOBİ'leri, KOSGEB'in sunduğu fırsatlardan daha fazla yararlanmaya davet etiklerini belirterek, "Yeter ki bu ülkede ekonomik refahı artıracak, sosyal sorunlara çözüm üretecek projelerle gelsin KOBİ'ler. Sen ne yapacağını bilen bir KOBİ isen, projen varsa destek var ama ne yapacağını bilen bir adam değilsen kusurabakma. Biz de elimizdeki kaynakları çarçur edemeyiz, attığımızı 12'den vurmak mecburiyetindeyiz" dedi.
     Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB) Genel Kurul Toplantısı, KOSGEB Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
     Toplantıya, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, TOBB Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, genel kurul üyeleri ve diğer davetliler katıldı.
     Bakan Ergün, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de hayatın her alan değiştiğini, önemli bir gelişme yaşandığını söyledi.
     Bugün Türkiye'nin, özellikle makroekonomik dengeler konusunda, tüm dünyanın takdirini toplayan bir performans gösterdiğini belirten Ergün, "Bizim için ekonomi politikalarımızın doğruluğunu test ettiğimiz, bir turnusol kağıdı olarak gördüğümüz en önemli alan, hiç şüphesiz reel ekonominin can damarı olan KOBİ'lerdir. Bir ekonomide bir taraftan KOBİ sayısı artarken, diğer taraftan bunların rekabet gücü, ihracatı, istihdam kapasitesi yükseliyor ve daha başarılı KOBİ'ler oluşuyorsa, o ülkede işler iyi gidiyor, bir şeyler doğru yapılıyor demektir" dedi.
     Türkiye'nin son 10 yılda yaşadığı değişim sürecini en iyi yansıtan kesimlerin başında reel sektörün ve KOBİ'lerin geldiğini vurgulayan Ergün, 2002 yılında 3 bin civarında olan ihracatçı KOBİ sayısının bugün 50 bin sınırını aştığını ifade etti.
    
     -"KOBİ havuzunu büyütmek hususunda kararlıyız"-
    
     Hükümet olarak, ülkede KOBİ havuzunu büyütmek ve bunların içinden çok daha nitelikli KOBİ'ler çıkarmak hususunda büyük bir kararlılık içinde olduklarını dile getiren Ergün, özellikle KOSGEB aracılığıyla bizzat KOBİ'lere ve girişimci adaylarına yönelik özel politikalar ürettiklerini, özel destekler sağladıklarını bildirdi.
     KOSGEB'in yaklaşık 22 yıllık tarihi olduğunu anımsatan Ergün, "Bunun 20 yılında girişimcilikle ilgili toplam 10 bin insana eğitim verildi ama son 2-3 yıl içinde 110 bine yakın kişi girişimcilik eğitimi aldı ve şimdi bu eğitimi alanlar arasından nitelikli proje sunanlara doğrudan girişimcilik destekleri veriyoruz" dedi.
     Bakan Ergün, bundan daha önemlisinin, KOBİ'lere çok daha çeşitli, küresel rekabet açısından gerekli, ihtiyaçlarına uygun ve nitelikli destekler vermek olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
     "Biz de son 3 yıldır kurguladığımız destek modelleriyle bunu sağlamaya çalıştık. KOBİ'lerimizin durumlarına ve ihtiyaçlarına bakıyoruz, buna uygun, hedefi 12'den vuran destekler vermeye çalışıyoruz. Yoksa parayı al, nasıl biliyorsan öyle yap değil. Destek bir amaç değil, araçtır. Desteğin kendisi eğer bunun dışına çıkarsa uyuşturucu etkisi yapar. Destek ilaçsa bir manası var. Sizi motive ediyorsa, direncinizi artırıyorsa... Zamanında vermezseniz iyileşemezsiniz, dozunda vermezseniz de iyileşemezsiniz ama eğer dozunu fazla ve süresinden daha uzun verirseniz o zaman da müptela olur. Destek müptelası olur işletmeler. Ne zaman iyileşeceksin- Ne zaman bünyen sağlam olacak- Hiç olmayacak mı- Olmaz ki, bu müptelalıktır. Böyle bir şeyi de istemiyoruz."
    
     -"KOBİ'lerimize, esnafımıza ve girişimcilere desteklerimiz artarak devam edecek"-
    
     Yeni destek programlarının, dünyada KOBİ destekleme politikaları anlamında örnek oluşturacak nitelikte olduğunu ifade eden Ergün, Türkiye'yi 2023 yılında bir üretim merkezi olduğu kadar bir Ar-Ge, teknoloji ve tasarım merkezine de dönüştürmeyi istediklerini söyledi.
     Yeni işletmelerin kurulmasının çok önemli olduğunu ve bu nedenle de KOSGEB'in bu kapsamdaki desteklerine son yıllarda büyük önem verdiklerini anlatan Ergün, şöyle konuştu:
     "Bizim KOBİ'lerimize, esnafımıza ve girişimcilere desteklerimiz artarak devam edecek. Artık KOBİ'lerin peşinden koşan bir KOSGEB var. 81 ilde KOSGEB'in örgütlenmesini sağlıyoruz. KOBİ'leri, KOSGEB'in sunduğu fırsatlardan daha fazla yararlanmaya davet ediyoruz. Yeter ki bu ülkede ekonomik refahı artıracak, sosyal sorunlara çözüm üretecek projelerle gelsin KOBİ'ler, projesiz gelmesin. Artık eskisi gibi olmayacak, bunu her yerde söylüyoruz. Bazen gidiyoruz, 'parayı ver, işime karışma' diyor adam. İşine karışma gibi bir niyetimiz yok. Sen ne yapacağını söyle, projeni getir, biz sana para vereceğiz, var paramız. Ama sende proje var mı- Sende proje yok, diyorsun ki 'parayı ver, işime karışma.' İşine karışma niyetinde değiliz zaten. Projen var mı- Onu görmek istiyoruz. Bazıları da 'akıl verme, para ver' diyor mesela. Biz akıl verme niyetinde de değiliz. Biz proje istiyoruz, ne yapacağını bilen KOBİ istiyoruz. Sen ne yapacağını bilen bir KOBİ isen, projen varsa destek var ama ne yapacağını bilen bir adam değilsen kusura bakma. Biz de elimizdeki kaynakları çarçur edemeyiz, attığımızı 12'den vurmak mecburiyetindeyiz."
    
     -"Ülkenin imajını bozan işlere fırsat vermeyiz"-
    
     KOBİ'lere ve herkese "geniş düşünün, hızlı davranın, girişimci olun, değişim ve dönüşüm sürecine cesaretle katılın, hatta öncü olun, ufkunuzu küreselleştirin" dediklerini belirten Ergün, bu tavrı gösteren ve buna uygun projeler üreten her KOBİ'nin ve girişimcinin her zaman yanında olacaklarını söyledi.
     Bakan Ergün, bunların yanı sıra, ülkenin imajını bozan işlere de fırsat vermeyeceklerini vurguladı ve sözlerini şöyle tamamladı:
     "Irak pazarı şimdi bizim için çok cazip. Birçok KOBİ, Irak'a ihracat yapıyor. Ne ihraç ediyor mesela- Elektrik kablosu ihraç ediyor. Baktık bazıların, 2,5 milimetrelik kablo diye ihracat yapıyor adam, fakat bu kablonun 1,5 milimetre olarak üretildiğini gördüğümüz zaman, orada bir binada elektrik kontağından veya kabloların yetersizliğinden yangın çıksa, iki adam hayatını kaybetse Irak'ta, bizim imajımız ne olur ülke olarak- Senin 2,5'luk kabloyu 1,5'luk üretip, 2,5'luk diye satman yüzünden koskoca bir ülkenin, sanayinin imajı ne olacak- Bozulacak. Bunlara da fırsat vermeyen bir piyasa gözetim ve denetim faaliyetini de yürütüyoruz. Bunların hepsi KOBİ'lerimizin geleceği için yapılan çalışmalar."
    
    
    

Bu haberi 122 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir