KOSGEB-ESDER Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Protokolü -KOSGEB ile ESDER arasında girişimcilerin…

  • Yazı boyutu
KOSGEB-ESDER Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Protokolü
  -KOSGEB ile ESDER arasında girişimcilerin…

KOSGEB-ESDER Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Protokolü -KOSGEB ile ESDER arasında girişimcilerin eğitilmesi konusunda iş birliği protokolü imzalandı -KOSGEB Başkanı Kaplan: -"Girişimciye 30 bini hibe olmak üzere, kademeli olarak toplamda 100 bin lira destek vereceğiz"

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan, "Başarılı olan katılımcılara 30 bini hibe olmak üzere, kademeli olarak toplamda 100 bin lira destek vereceğiz" dedi.
     KOSGEB ile Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) arasında "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi" işbirliği protokolü imzalandı.
     Ankara Hamamönü'nde düzenlenen imza töreninde konuşan Kaplan, bugüne kadar yaklaşık 120 bin girişimci ve girişimci adayına eğitim verdiklerini anımsatarak, bunların içinden 5 binine destek verdiklerini ifade etti.
     'Yeni nesil esnaf' yetiştirmeyi hedeflediklerini dile getiren Kaplan, "Ahilikten gelen kültürle, müşteri ilişkilerine, inovasyona, pazarlamaya önem veren, etik değerlere bağlı bir neslin yetişiyor olmasına önem veriyoruz" dedi.
     Yeni nesil KOBİ'lerin kurulması için üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve esnaf odalarıyla da işbirlikleri yaptıklarını kaydeden Kaplan, bu kapsamda ESDER ile imzaladıkları bu protokolü çok önemsediklerini dile getirdi.
     Kaplan, imzaladıkları bu protokol ile toplam bin girişimciye eğitim vermeyi planladıklarını ifade ederek, "Ortalama olarak, eğitimde başarılı olan katılımcıların yüzde 5 mertebelerinde girişimciye destek vermeyi öngörüyoruz. 30 bini hibe olmak üzere, kademeli olarak toplamda 100 bin lira destek vereceğiz" dedi.
     Kaplan, verdikleri eğitim ve desteklerle birlikte girişimcilik ruhunun toplumun herkesimine yayılmasını istediklerini belirterek, "ESDER ile bu eğitimleri daha da yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Biz KOBİ'lerin küçük kalmasını istemiyoruz. Yeni kurulanların sisteme girdiği gibi mevcutların da büyüyerek gelişmesini istiyoruz" diye konuştu.
     Esnaflar arasında dayanışma kültürünün gelişmesi gerektiğini ifade eden Kaplan, 'Ben siftah yaptım, komşum yapmadı. Komşum siftah yapsın' anlayışını günümüz esnaf ve sanatkarları ile KOBİ'lerde de görmek istediklerini söyledi.
    
     -"Eğitimden sonra hak edene destek verilecek"-
    
     ESDER Başkanı Mahmut Çelikus da, esnafların tarihin eski dönemlerinden bu yana ticaretin yapı taşı olduğunu belirterek, "Esnaflar, ticari hayatı organize ettiği gibi aynı zamanda kültürel ve sosyal hayatın da tanzim edicisidir" dedi.
     İmzaladıkları söz konusu protokolle, girişimcilerin 70 saat eğitim alacaklarını ifade ederek, "Bu eğitimlerle esnafımız rastgele, kara düzen iş yapmayacak. Tekniğe, ilme, fenne dayalı ticari anlayışa da bu destekle beraber başlanmış olacak. Eğitimden sonra hak edene destek verilecek" dedi.
    
    
    

Bu haberi 237 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir