"Kore Türkiye Kamu Alımları Semineri"

  • Yazı boyutu
"Kore Türkiye Kamu Alımları Semineri"

Kore Cumhuriyeti Kamu İhale Hizmetleri Kurumu (KİHK)Genel Müdür Yardımcısı Hyeong Jong Min: "Kore ihale piyasasında 2011 itibariyle 100 milyar dolar ihale hacmi oluştu"

Türkiye Cumhuriyeti Kamu İhale Kurumu (KİK) ve Kore Cumhuriyeti Kamu İhale Hizmetleri Kurumu (KİHK) ihale işleyişi, sistem altyapılarının oluşturulması ve örneklemelerin paylaşılması için işbirliğine gitti.
     KİK, KİHK ve İstanbul'da bulunan Kore Ticaret Merkezi işbirliğiyle, iki ülke girişimcilerinin Türkiye ve Kore'de kamu alımları pazarına giriş imkanları hakkında bilgi edinmelerinin sağlanması ve her iki ülkede gerçekleştirilen kamu alımları ihalelerine katılımlarda girişimciler arasında ortaklık/işbirliği için zemin oluşturulması amacıyla düzenlenen "Kore Türkiye Kamu Alımları Semineri" başladı.
     Seminerde konuşan KİHK Genel Müdür Yardımcısı Hyeong Jong Min, Kore Cumhuriyetinde kamu ihalelerine katılım, kamu alım piyasaları, katılım sözleşmeleri ve işlemleri hakkında bilgi vererek, "KİHK olarak biz sizdeki hem KİK hem de DMO'nun görevlerini aynı çatı altında yürütüyoruz. Bu bize hızlı bir işleyiş kazandırıyor. Stokumuzda 10 milyar dolarlık hammadde tutuyoruz. Çünkü hammaddede yurt dışına bağlıyız. Yurt dışı maliyetlerinden fazla etkilenmemek için stok tutuyoruz" dedi.
     Kore kamu ihale piyasası hakkında konuşan Min, "Kore ihale piyasasında 2011 itibariyle 100 milyar dolar ihale hacmi oluştu. Bunun 33 milyar dolarını KİHK yürütmüştür" dedi.
     Yabancı firmaların doğal olarak Türk firmalarının da Kore'deki ihaleye Kore'deki şirketlerle aynı şartlarda katılabileceğini söyleyen Min, "Şu an için Serbest Ticaret Anlaşması (STA) konularında kamu ihalesi konusuna değinilmemiştir. Dolayısıyla ancak bizim yerli bir firmayla ortaklık kurularak ihaleye girilebilir ve ortaklık hisse oranı kimin fazlaysa o evrakları hazırlayıp ihaleye katılabilir" dedi.
     AA muhabirinin yabancıların ve Türkiye'nin Kore'de 2011 yılı ihale katılım oranları ve tutarlarına ilişkin sorusunu yanıtlayan Min, "2011 yılı toplam ihalelerin yüzde 19'una yabancılar katılmış ve yüzde 6,3'ü kadarını başarıyla almışlardır. Türkiye ise 63 milyon dolarlık suni çim ihalesini aldı" bilgilerini verdi.
     Kamu İhale Kurumu Uluslararası İlişkiler ve AB ile Koordinasyon Dairesi Başkanı Abdullah Korkmaz da Türkiye'de 2011 yılı ihale rakamlarına değinerek Türkiye kamu ihale hacmi ve katılım süreçleri hakkında bilgi verdi.
     Korkmaz, bir soru üzerine, "STA'da kamu ihale konusunun olmaması bu ülkede iş yapmamızı olumsuz etkileyecektir. Çünkü şu anki durumda sadece adi ortaklık gibi bir birliktelikle şirketler ihaleye girebilmektedir. Eğer ilerde STA'ya bu konu girerse o zaman bizim iş yapmamız daha kolay olur. Bu seminerde asıl amaç Koreliler'in bizim ihale şartlarımızı tanımaya çalışması. Türkiye'ye karşı yüksek bir iş yapma istekleri mevcut. Bizim açımızdan ise iş yapış sistemleri bize örnek olacak nitelikte. Bu anlamda istifade edeceğimiz işleyişler amaçlanmıştır" dedi.
     Devlet Malzeme Ofisi (DMO) Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Candan da DMO olarak uluslararası işbirliklerine destek verdiklerini ve 2001'den sonra yeniden yapılanmaya gittiklerini dile getirerek, "Bu seminerde, Türkiye'deki KİK ve DMO'yu bir çatı altında toplamış KİHK'yla işbirliğine giderek Kore'deki uygulamalarla daha hızlı, rekabetçi şeffaf bir sistem oluşturulması anlamında edinimlerde bulunmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı
    
    
    


Bu haberi 333 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir