KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Babaoğlu: -"Bölgesel aktörlerin etkin katılımlarını…

  • Yazı boyutu
KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Babaoğlu:
  -"Bölgesel aktörlerin etkin katılımlarını…

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Babaoğlu: -"Bölgesel aktörlerin etkin katılımlarını sağladık. Bölgenin hassasiyetlerini gözeten aktörler arası işbirliğini önemseyen bir eylem planı hazırladık"

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, bölgesel aktörlerin etkin katılımlarını sağladıklarını, bölgenin hassasiyetlerini gözeten aktörler arası işbirliğini önemseyen bir eylem planı hazırladıklarını bildirdi.
     Babaoğlu, KOP Eylem Planı hazırlık süreci hakkında yaptığı yazılı açıklamada, eylem planının bölge için büyük bir fırsat olduğunu ifade etti.
     Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın talimatlarıyla hazırlık çalışmalarına devam ettiklerini hatırlatan Babaoğlu, 2008 ve 2009 yıllarında gönüllülük esasına dayalı olarak "Konya Valiliği Tarım Çalışma Grubu" olarak KOP ve Konya Tarım Eylem Planı Taslağı'nı hazırladıklarını anımsattı.
     Bakan Yılmaz ve Müsteşar Kemal Madenoğlu'nun bu taslak KOP Tarım Eylem Planı'na Karaman, Aksaray ve Niğde illerinin de dahil edilerek bölgenin tarım, kırsal kalkınma ve diğer alanlarında önünü açacak bir 'KOP Eylem Planı' hazırlanması çalışmasının başlayacağı müjdesini verdiğini vurgulayan Babaoğlu, şunları kaydetti:
     "Birçok toplantı sonrası bölge illerinden nihai proje önerilerinin alınması sonrası 2010 yılı Ekim ayında plana son hali verildi. Bu taslak planla bir yandan uygulama aşamasına geçilmiş, diğer yandan bir bölge kalkınma idaresinin kurulması önerisi getirildi. Uzun yıllar boyunca Türk kamuoyunun yakından takip ettiği ve DSİ Genel Müdürlüğü başta olmak üzere çeşitli kurumlarca Konya Ovası'na su getirme projeleri olarak algılanan KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın kurulmasıyla yeni bir sürece girildi."
    
     -"Bölgesel aktörlerin etkin katılımlarını sağladık"
    
     Projenin idare bedenine kavuşmasıyla, su ve tarım öncelikli olmak üzere bölgeyi kalkındırma amaçlı diğer sektörler de eylem planının vazgeçilmez unsurları haline geldiğini anlatan Babaoğlu, şöyle devam etti:
     "2023 ve ötesine hazırlayacak rekabetçi bir bölge eylem planı hazırlığı çalışmaları Nisan 2012'de başlatılmıştır. Bölgesel aktörlerin etkin katılımlarını sağladık. Bölgenin hassasiyetlerini gözeten aktörler arası işbirliğini önemseyen bir eylem planı hazırladık. Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde illerini kapsayan KOP bölgesinde il çalışma grupları oluşturduk. Bölgesel aktörlerin etkin katılımıyla tabana yayılmış bir eylem planı hazırlıyoruz. Her ilde çalışma gruplarını bilgilendirme ve istişare etme toplantıları düzenleyen idaremiz bu gruplara eylem planı formları gönderdi."
    
    
    

Bu haberi 221 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir