"Kooperatifçilik Strateji Belgesi ve Eylem Planı" -Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü…

  • Yazı boyutu
"Kooperatifçilik Strateji Belgesi ve Eylem Planı"
  -Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü…

"Kooperatifçilik Strateji Belgesi ve Eylem Planı" -Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Kutlu: -"Eylem planı sayesinde kooperatifçilik Türk ekonomisinin kalkınmasına katkı veren bir pozisyona gelecek" -"İnşallah bu strateji belgesi kooperatifçilik sektörüne hayırlara vesile olacak, yeniden yapılanacaklar"

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Abdullah Kutlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan "Kooperatifçilik Strateji Belgesi ve Eylem Planı" sayesinde kooperatifçiliğin Türk ekonomisinin kalkınmasına katkı veren bir pozisyona geleceğini söyledi.
     Kutlu, Gaziantep'te katıldığı bir program sonrasında konuyla ilgili soru üzerine yaptığı açıklamada, "Kooperatifçilik Strateji Belgesi ve Eylem Planı"nın, Başbakan Erdoğan tarafından 2 gün önce Ankara'da düzenlenen bir toplantıda açıklandığını anımsattı.
     Toplantıda Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı olan 2023'e kadar kooperatiflerin stratejisinin belirlendiğini ve eylem planının da açıklandığını kaydeden Kutlu, "Bunlardan biri de kooperatifler kanunu. Tüzük, yönetmelik ve genelgesindeki maddelerin yeniden ele alınarak günümüz şartlarına göre yeniden belirlenmesi" dedi.
     Kooperatifçilik sektörünün geçmişte olduğu gibi günümüzde de yönetim boşluklarından ve profesyonel yöneticilerin olmamasından kaynaklanan bazı sıkıntılar yaşadığını ifade eden Kutlu, özellikle konut kooperatiflerinde, kooperatif ortaklarından mağduriyetler yaşayanlar olduğuna dikkati çekti.
    
     -Tarım Kredi Kooperatifleri örnek alınmalı
    
     Kutlu, "149 yıllık geçmişi, 16 bölge birliği, bir merkez birliği, bin 850 şubesi ve 1 milyon 100 bin ortağı olan" Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri'nin, tarım sektöründe "kıt faktör" olan sermayenin çiftçiye aktarılmasında, tarımsal girdilerinin temini noktasında sektörde ön planda olan bir kuruluş olduğunu dile getirdi.
     Diğer kooperatif kuruluşlarının Tarım Kredi Kooperatiflerini ortak, hatta örnek almaları gerektiğini ifade eden Kutlu, "Çünkü hizmet edebilir, sürdürülebilir yapıdaki tarım kredi kooperatifleri, uluslararası yatırımları olan, çiftçiye hizmet eden, her türlü tarımsal girdilerini karşılayan, bünyesindeki ziraat mühendisleriyle hizmet veren, danışmanlık yapan bir kurum durumunda" diye konuştu.
     Diğer kooperatiflerin Tarım Krediyi örnek alarak kendilerine bir yol haritası çizmeleri gerektiğini ifade eden Kutlu, şöyle devam etti:
     "Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan 'Kooperatifçilik Strateji Belgesi ve Eylem Planı' sayesinde kooperatifçilik Türk ekonomisinin kalkınmasına katkı veren bir pozisyona gelecek. Başbakanımız'ın açıkladığı bu strateji belgeleri, zaten bizim 2 yıl önce çıkardığımız Tarım Kredi Kooperatifleri Strateji Belgesi ve Eylem Planı'yla paralellik arz ediyor. Biz 2 yıl öncesinde 2023'ü hedef olarak bu strateji belgesini çıkarmıştık. İnşallah bu strateji belgesi kooperatifçilik sektörüne hayırlara vesile olacak, yeniden yapılanacaklar. Artık daha ciddi, daha profesyonel yönetimle halka hizmet eden, halkla birlikte olan yapıda olacak. Çünkü bütün kooperatif sektörünü düşündüğünüzde Türkiye'de yaklaşık 8 milyon ortak var. Kooperatif sektörü bunları mağdur etmeyen, onlara hizmet eden, 'birlikten kuvvet doğar' ilkesiyle Türk ekonomisinin kalkınmasına katkı veren bir pozisyona gelecek inşallah."
    
     -Dünyada 1 milyar kişi kooperatif ortağı
    
     Kutlu, dünyada 1 milyar kişinin kooperatif ortağı olduğunu, 100 milyon kişinin de kooperatif sektöründe istihdam edildiğini söyledi.
     Dünyadaki 300 büyük kooperatifin toplam cirosunun 1 trilyon dolar olduğunu aktaran Kutlu, şunları kaydetti:
     "Dolayısıyla çok büyük bir sektör. Hatta (dünyanın) 9. büyük ekonomisi kooperatifçilik sektörü. Tabi bunlarla kıyaslayarak baktığınızda ülkemizde de yaklaşık 84 bin kooperatif var. Bunların da 8 milyon civarında ortağı bulunuyor.
     Ancak Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile dünya ölçeğinde düşündüğümüzde bizde sayısal bakımdan bir sıkıntı yok. Fakat kooperatiflerimiz küçük çaplı, düşük ortaklı. Tarım Kredi Kooperatiflerini bir tarafa bıraktığınızda, bu çerçevede AB ve diğer dünya ölçeğinde çeliştiğimiz nokta bu. Kooperatif ortak sayısı az, daha fazla ortaklı, daha ayakları yere basan bir yapıya bürünmesi gerekiyor."
    
    
    

Bu haberi 240 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir