Kooperatifçilik Haftası -TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"BM'nin Uluslararası Kooperatifler Yılı…

  • Yazı boyutu
Kooperatifçilik Haftası
  -TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  -"BM'nin Uluslararası Kooperatifler Yılı…

Kooperatifçilik Haftası -TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"BM'nin Uluslararası Kooperatifler Yılı ilan ettiği 2012'de, Türk kooperatifçiliği radikal düzenlemeler yapılacak şekilde yeniden ele alınmalı" -"Üretici ile tüketici fiyatları arasında 5 kata varan farkın oluşmasının sebebi, üretici örgütlerinin yeteri kadar olmaması ve güçsüz bulunmaları"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Birleşmiş Milletler'in (BM) "Uluslararası Kooperatifler Yılı" ilan ettiği 2012'de Türk kooperatifçiliğinin radikal düzenlemeler yapılacak şekilde yeniden ele alınması gerektiğini belirtti.
     Bayraktar, Kooperatifçilik Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, dünyada tarıma uygun arazilerin giderek azaldığını, buna karşın nüfusun arttığını ifade ederek, 7 milyarlık dünya nüfusunun 2050'de 9 milyara ulaşmasının beklendiğini, artan nüfusun beslenebilmesi için de gıda üretiminin yüzde 70 artırılması gerektiğini kaydetti.
     Bu noktada sınırlı tarım alanlarının rasyonel kullanımı ve verimin yükseltilmesi yanı sıra tarladan sofraya her aşamada gıda kayıplarının azami ölçüde önlenmesinin de büyük önem taşıdığını vurgulayan Bayraktar, hedefe ulaşmada, üretici organizasyonlarına büyük görevler düştüğünü ifade etti.
     Bayraktar, özetle şunları kaydetti:
     "BM Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Bankası yöneticileri gıda krizini önlemede, krizlere çare üretmede kooperatifçiliğin çözüm olabileceğini her fırsatta dile getiriyorlar.
     Dünya ve Türkiye kooperatifçiliğinde büyük farklar göze çarpıyor. Gelişmiş ülkeler ve özellikle AB'de kooperatifler, tarım politikaları, tarımsal destek uygulamaları, tarım bankacılığı ve tarım ürünleri piyasalarının en önemli aktörü ve yönlendiricisi konumunda. AB mevzuatı, ilgili kurum ve kuruluşların görevlerinin bir kısmını üretici örgütlerine devrini öngörüyor.
     Türkiye'de ise kooperatifler örgütlü yapılar olarak, devletin desteklemek istediği tarım, esnaf ve sanatkar kesimine kaynak aktarmakta bir araç olarak kullanılmıştır. Bu bakımdan kooperatifler ekonominin sırtında bir yük olarak görülmektedir."
    
     -"Kooperatifler yasal boşluk ve karmaşıklıklardan kurtarılmalı"-
    
     Tarımsal ürünlerin işlenmesinde kooperatiflerin payının Türkiye'de yüzde 1 ile yüzde 10, AB ülkelerinde ise yüzde 30 ile yüzde 100 arasında değiştiğine işaret eden Bayraktar, Türkiye'de mevcut 13 bin tarımsal kooperatifin pazarda hiçbir etkinliğinin görülmediğini, Almanya, İspanya ve Fransa'da 2 bin-3 bin kooperatifin 70-80 milyar Avro, Hollanda'da ise sadece 51 kooperatifin 48 milyar Avro'luk tarımsal ürün pazarını kontrol ettiğini kaydetti.
     Bayraktar, "Tarımsal işletmelerin küçük ve çok parçalı olduğu ülkemizde ekonomik örgütlenme yetersiz kalmış, kooperatiflerin bir üst çatı kuruluşa bağlı bulunmamaları nedeniyle tarımsal örgütler arasında yeterli koordinasyon sağlanamamıştır. Bunun sonucu olarak üreticinin pazar payı bir türlü artmamış, girdisini pahalıya alan üretici, ürününü değerinin altında satmak zorunda kalmıştır. Tarımsal ürünlerde üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasında 5 kata varan fiyat farkı oluşmasının sebebi, üretici örgütlerinin yeteri kadar olmaması ve güçsüz bulunmalarıdır" değerlendirmesini yaptı.
     Şemsi Bayraktar, Türkiye'de sosyal adaletin sağlanması, kırsalda ekonomik kalkınmanın hızlandırılması ve bölgeler arası dengesizliğin giderilmesi için de kooperatifçiliğin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.
     Kooperatiflerin yasal boşluk ve karmaşıklıklardan kurtarılmasının önem taşıdığını belirten Bayraktar, devletin kooperatiflere müdahaleci rolü azaltılarak kooperatifleşmenin teşvik edilmesi, kooperatiflerin mali yönden güçlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.
    
     -"Tarımsal örgütlenme tek çatı altında toplanmalı"-
    
     Bayraktar, son yıllarda eğitim seviyesinin yükselmesi ve ortakların bilinçlenmesine paralel kooperatifçilikte önemli gelişmeler yaşandığını ifade ederek, şunları kaydetti:
     "Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan Kooperatifçilik Strateji Belgesi ve Eylem Planı (2012-2016) da değişen ülke ve dünya koşulları çerçevesinde ülkemizdeki kooperatifçiliğin mevcut sorunlarının giderilerek, ideal bir yönde geliştirilmesine yönelik önemli bir adım olarak göze çarpıyor.
     Dünyada tarımsal kooperatiflerin genellikle tek bir çatı altında örgütlenmiş oldukları görülmektedir. Türkiye'de ise tarımsal örgütlenme 3 farklı yasa ile 6 ayrı bakanlık bünyesinde yer almakta ve bu bakanlıklar arasında bir koordinasyon sağlanması mümkün olamamaktadır. Bizde de tarımsal örgütlenmenin gerek AB ülkelerinde gerekse gelişmiş diğer ülkelerde olduğu gibi konsey veya konfederasyon benzeri bir üst örgütte tek çatı altında toplanması gerekmektedir.
     Türkiye'de 'Devletin kaynaklarından nasıl istifade ederiz' zihniyetinden ziyade, 'Ortakların güç ve kaynaklarını en etkin nasıl harekete geçirebiliriz' anlayışının hakim olduğu bir örgütlenme modeli geliştirilmelidir."
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir