Konyalı iş adamları Yemen pazarına açılıyor -AKTİSAD önderliğinde bir grup Konyalı iş adamı,…

  • Yazı boyutu
Konyalı iş adamları Yemen pazarına açılıyor
  -AKTİSAD önderliğinde bir grup Konyalı iş adamı,…

Konyalı iş adamları Yemen pazarına açılıyor -AKTİSAD önderliğinde bir grup Konyalı iş adamı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte Yemen'e gidip iş görüşmeleri yapacak -AKTİSAD Başkanı Cesur: "Bu iş gezisiyle Yemen ile ticaret hacmimiz daha da artacaktır. Orada çok önemli görüşmeler ve bağlantılar yaparak döneceğimizi ümit ediyorum" -"İhracatın artmasında yeni pazarların önemi büyük. Suriye pazarı kapandı ama bu bizi yeni pazarlara gitmeye mecbur etti. Kısa süre sonra Suriye pazarı tekrar açılacak belki ama bizim iş adamlarımız alternatif yerlere de gidiyor. Afrika pazarına açılıyor"

Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneği (AKTİSAD) önderliğinde bir grup Konyalı iş adamı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte Yemen'e gidip, iş görüşmeleri yapacak.
     AKTİSAD Başkanı Soner Cesur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Konyalı iş adamları olarak 20 Ekim Cumartesi günü THY uçağı ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da katılımıyla Yemen'e iş gezisi düzenlediklerini söyledi.
     Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile Konya milletvekillerinin de bulunduğu yaklaşık 150 kişilik heyetin Yemen'de bir iş formuna katılacağını dile getiren Cesur, "Orada iş adamlarımız Yemen'deki iş adamlarıyla görüşmeler yapacak. Temel amacımız Suriye'de yaşanan olaylar nedeniyle daralan pazarımızı genişletmek. Daha önce Konya'dan 1996 yılında Yemen'e gidilmiş. Şimdi orada iş adamları tarafından yaptırılan Türk okulunun da açılışını gerçekleştireceğiz" diye konuştu.
     Cesur, Konya'nın ağırlıklı olarak otomotiv yan sanayi ve tarım sektöründe faaliyet gösteren sanayisinin olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
     "Yemen'e satabileceğimiz çok kalemler var. Bu iş gezisiyle Yemen ile ticaret hacmimiz daha da artacaktır. Orada çok önemli görüşmeler ve bağlantılar yaparak döneceğimizi ümit ediyorum. Geçmişte Türkiye'nin Afrika'da sadece 12 tane büyükelçiliği varken şimdi 40'a yakın büyükelçiliğimiz açıldı. Bunlar bizim dış politikanın iş adamlarına sunduğu çok önemli bir fırsat. Elçiliklerin açılması o ülkelerle ticaret hacmimizin artmasını, yeni pazarlar açılmasını sağlıyor. Burada Dışişleri Bakanı sayın Ahmet Davutoğlu'na teşekkür ediyoruz. İş adamlarının önünü açıyor, bizimle birlikte oluyor."
     Suriye pazarının kapanmasına karşın açılan yeni pazarlar sayesinde iş adamlarının ihracatını sürekli artırdığını anlatan Cesur, Konya'nın ihracatta hedeflerini büyüttüğünü, bu kapsamda sürekli iş gezileri düzenlediklerini belirtti.
    
     -Kapanan Suriye pazarı iş adamlarını yeni pazarlara girmesini sağladı
    
     Cesur, bu iş gezileri sayesinde iş adamlarının yeni bağlantılar yaparak ihracatını artırdığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:
     "Konya olarak ihracatımız sürekli yükseliyor ama bu istenen bir noktada değil. Şu anda yıllık 1,2 milyar dolarlık bir ihracatımız var. Bu ihracatın 2-3 sene içinde 2-3 milyar dolara çıkacağını öngörüyoruz. Konya bu heyecanı yaşıyor, bunu da gerçekleştirecek. İhracatın artmasında yeni pazarların önemi büyük. Suriye pazarı kapandı ama bu bizi yeni pazarlara gitmeye mecbur etti. Kısa süre sonra Suriye pazarı tekrar açılacak belki ama bizim iş adamlarımız alternatif yerlere de gidiyor. Afrika pazarına açılıyor."
     Konyalı iş adamlarının yeni pazarlara açılma noktasında büyük bir heyecan taşıdığını belirten Cesur, Yemen'e düzenledikleri iş gezisi için yoğun talep aldıklarını ancak tek uçak kaldırdıkları için tüm taleplere olumlu cevap veremediklerini söyledi.
    
    
    

Bu haberi 226 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir