"Konya Tohum 2012 Fuarı" açıldı -TSÜAB Başkanı Gençer: "10 yıl önce yüzde 5 civarında olan…

  • Yazı boyutu
"Konya Tohum 2012 Fuarı" açıldı
  -TSÜAB Başkanı Gençer: "10 yıl önce yüzde 5 civarında 
  olan…

"Konya Tohum 2012 Fuarı" açıldı -TSÜAB Başkanı Gençer: "10 yıl önce yüzde 5 civarında olan hububat tohumundaki özel sektörün payı bugün yüzde 55-60 seviyesindedir" -TÜYAP Konya Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Ersözlü: -"Türkiye'de tohum üretiminin yaklaşık yüzde 40'ı Konya'da yapılmaktadır"

Konya Tohum 2012 Tohumculuk, Fidancılık, Bahçe Bitkileri, Zirai Mücadele, Sulama, Gübreleme ve Ekipmanları Fuarı, KTO-TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi'nde açıldı.
     Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Başkanı Yıldıray Gençer, açılışta yaptığı konuşmada, Türk tohumcuları olarak, 60 kişilik heyetle 7 farklı ülkeye sektörel ziyaretlerde bulunduklarını belirtti.
     Bu ülkelerde, Türkiye'deki tohumculuk sektörünü anlattıklarını vurgulayan Gençer, bu çalışmaların sektörü geliştireceğine inandıklarını söyledi.
     Sektörün bugün itibariyle 1 milyar dolarlık işlem hacmine sahip olduğunu belirten Gençer, sözlerine şöyle devam etti:
     "Son 15 yılda 100 bin ton civarında olan sertifikalı tohumluk üretim miktarımız, 2011 verilerine göre 635 bin tona ulaşmıştır. 10 yıl önce yüzde 5 civarında olan hububat tohumundaki özel sektörün payı bugün yüzde 55-60 seviyesindedir. Çok genç olan firmalar ciddi ataklar yaparak, tohum ihraç eder olmuşlardır. 2011 verilerine göre tohum ihracatımız 120 milyon dolardır."
     TÜYAP Konya Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü ise Konya'nın tohumculuk faaliyetlerinde Türkiye'nin en önemli üretim merkezi konumunda olduğunu söyledi. Ersözlü, Türkiye'de tohum üretiminin yaklaşık yüzde 40'ının Konya'da yapıldığını ifade etti.
     Konya Ticaret Borsası Başkanı Muhammed Uğur Kaleli, dünya ile rekabet etmenin ve dünya ticaretinde yer almanın, ancak maliyeti düşürüp verim ve kaliteyi artırmakla gerçekleşebileceğini belirtti.
     Konya'da lisanslı depoculuk çalışmalarının başlatıldığını hatırlatan Kaleli, "İlk etapta; 100 bin tonluk silomuz 2013 yılında hizmete girecektir" dedi.
     Açılışa Konya Vali Yardımcısı Tayyar Şaşmaz, AK Parti Konya Milletvekilleri İlhan Yerlikaya ve Mustafa Kabakçı, Konya Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Tahir Şahin ile davetliler katıldı.
     Fuar, 1 Eylül Cumartesi günü sona erecek.
    
    
    

Bu haberi 195 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir