"Konya Perakende Güven Endeksi" -TEPAV Direktörü Sak: -"Türkiye'nin farklı bölge ve illerindeki…

  • Yazı boyutu
"Konya Perakende Güven Endeksi"
  -TEPAV Direktörü Sak: 
  -"Türkiye'nin farklı bölge ve illerindeki…

"Konya Perakende Güven Endeksi" -TEPAV Direktörü Sak: -"Türkiye'nin farklı bölge ve illerindeki ekonomik gelişmelerin izlenebilmesi, etkili ekonomi politikaları tasarımı için çok önemli"

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nın (TEPAV) Direktörü Güven Sak, son yıllarda Türkiye ekonomisinde büyük şehirlerin yanı sıra Anadolu şehirlerinin de söz sahibi olmaya başladığını belirterek, "Türkiye'nin farklı bölge ve illerindeki ekonomik gelişmelerin izlenebilmesi, bölgeler ve iller arasındaki entegrasyon düzeyi dikkate alındığında etkili ekonomi politikalarının tasarımı için son derece önemli" dedi.
     TEPAV'dan yapılan yazılı açıklamaya göre Sak, Konya Ticaret Odası ile birlikte yürüttükleri çalışmanın "Türkiye'nin ilk yerel endeksi" olma özelliğini taşıdığını ifade ederek, gelecek dönemde açıklamayı planladıkları il bazında enflasyon rakamları/fiyat endeksi çalışmasını da ilk olarak Konya Ticaret Odası ile Konya için yapacaklarını bildirdi.
     Benzer çalışmaların sadece Konya ile sınırlı kalmaması ve Anadolu'nun yükselen ekonomilerinde de yapılması gerektiğini kaydeden Sak, belli bir bilgi birikimine ve potansiyele sahip illerin bu çalışmalardan yararlanmaları gereğine işaret etti. Sak, Bölgesel Kalkınma Ajansları'nın da gelişmesiyle birlikte yerel düzeyde veriye olan ihtiyacın arttığını, dolayısıyla bundan sonra daha fazla veri toplanacağı anlattı.
     Açıklamada, "Perakende Güven Endeksi (TEPE)"nin "Konya Perakende Güven Endeksi" çalışmaları kapsamında Konya'da faaliyet gösteren 300 perakendeciyle görüştüğü ve çalışmaların Temmuz ayı itibariyle altıncı ayını tamamladığı ifade edildi. Türkiye ile karşılaştırıldığında da Konya perakendesinin , ortalamanın üzerinde bir seyir izlediği vurgulandı.
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir