Konya Ovası'nın ilk mahsul buğdayı -Türkiye'nin tahıl ambarı Konya Ovası'nda yılın ilk mahsul…

  • Yazı boyutu
Konya Ovası'nın ilk mahsul buğdayı
  -Türkiye'nin tahıl ambarı Konya Ovası'nda 
  yılın ilk mahsul…

Konya Ovası'nın ilk mahsul buğdayı -Türkiye'nin tahıl ambarı Konya Ovası'nda yılın ilk mahsul buğdayının kilosu, Konya Ticaret Borsası'nda 4,6 liradan satıldı

Türkiye'nin tahıl ambarı Konya Ovası'nda yılın ilk mahsul buğdayının kilosu, Konya Ticaret Borsası'nda (KTB) 4,6 liradan satıldı
     Konya'da 2012 yılının ilk mahsul buğday satışı, KTB Elektronik Satış Salonu'nda düzenlenen törenle gerçekleştirildi.
     Satışta, ilk mahsulü satın almak isteyenler arasında rekabet yaşandı. Yılın ilk mahsul buğdayını Güneysınır ilçesinden çiftçi Ali Emir'den kilosu 4,6 liradan satın alan Özakan Şirketi sahibi Bayram Akan, yeni hasat sezonunun çiftçiye, tüccara, sanayiciye, bölgeye ve ülkeye hayırlı olmasını diledi.
     2012 yılının ilk buğdayını borsaya getirmekten çok mutlu olduğunu belirten çiftçi Ali Emir de KTB'nin kaliteli buğday yetiştiriciliği ile ilgili çalışmalarının çok faydalı olduğunu, bu yıl özellikle süne ile mücadelede önemli mesafeler aldıklarını söyledi.
     Artık kaliteli buğday üreterek daha çok kazandıklarını dile getiren Emir, geçen yıla göre yüzde 20 düşen verimi, daha kaliteli ürün üreterek telafi etmeye çalıştıklarını kaydetti.
     Hasat döneminin çiftçi için hayati önem taşıdığını vurgulayan KTB Başkanı Muhammet Uğur Kaleli ise ilk mahsul buğdayı getiren çiftçi Ali Emir ile ürünü değerinin üstünde bir fiyatla satın alan Bayram Akan'ı tebrik etti.
     Hasadın doğru teknikler kullanılarak yapılmasının, hem bu seneki ürünün hem de önümüzdeki sene üretilecek ürünün kalitesinde önemli etkiler oluşturacağını anlatan Kaleli, "Büyük emek ve masrafla üretmiş olduğunuz hububatın, tekniğine uygun olarak ayarlanmış biçerdöverlerle, zamanında hasat edilmesi, hububat ambarı olan Konya için çok büyük önem arz etmektedir" diye konuştu.
     Tören sonunda açık artırma ile değerinin üstünde bir fiyatla satılan yılın ilk buğdayını satın alan tüccara ve ürünü satan çiftçiye hediyeler verildi.
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir