Konya, ihracatta Türkiye ortalamasını geçti -Konya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Büyükhelvacıgil:…

  • Yazı boyutu
Konya, ihracatta Türkiye ortalamasını geçti
  -Konya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Büyükhelvacıgil:…

Konya, ihracatta Türkiye ortalamasını geçti -Konya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Büyükhelvacıgil: "Yılın 9 ayında Türkiye ihracatı yüzde 3 artarken Konya ihracatı yüzde 8 artmıştır. Şu anda işçi bulma noktasında hat safhada sıkıntı yaşıyoruz"

Konya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, yılın 9 ayında Türkiye ihracatının yüzde 3 arttığını, Konya'da ise bu oranın yüzde 8 olduğunu vurgulayarak, işçi bulma noktasında hat safhada sıkıntı yaşadıklarını söyledi.
     Konya OSB Genişleme ve Yatırım Alanı'nın tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Konya'nın sanayi ve üniversiteler şehri olduğunu belirten Büyükhelvacıgil, "20 yıl öncesinde OSB'de bir şey yoktu ama bugün 511 sanayi parseli, 391 firmasıyla, 30 binin üzerinde istihdam bulundurmasıyla ülkemizin önemli bir merkezi" dedi.
    
     -İşsizlik oranında da Türkiye oranının altında-
    
     Konya ihracatının yaklaşık 1 milyar doları bulduğunu, yıl sonuna kadar 1,3 milyar dolara ulaşmayı hedeflediklerini dile getiren Büyükhelvacıgil, şunları kaydetti:
     "Yılın 9 ayında Türkiye ihracatı yüzde 3 artarken, Konya ihracatı yüzde 8 artmıştır. Şu anda işçi bulma noktasında hat safhada sıkıntı yaşıyoruz. Türkiye'de şu anda işsizlik yüzde 8,2 oranında, bizde bu oran yüzde 8 civarında. Her ne kadar Türkiye ortalamasının altında olsak da biz eleman bulamıyoruz. Ülkemizin bir meslek stratejisi olması lazım, meslek liseleriyle ilgili tabiri caizse seferberlik ilan edilmesi gerekiyor. Üretimdeki bu nitelikli eleman ihtiyacını çözemediğimiz sürece sıkıntımız devam edecek."
    
     -Yeni OSB'de arsa tahsisleri başladı-
    
     Bugün tahsis edilen 4 milyon metrekare alanın 4. OSB olduğunu, 2. ve 3. OSB'nin de birleştirilerek Konya Organize Sanayi Bölgesi ismini aldığını ifade eden Büyükhelvacıgil, bundan sonra 4. sanayi bölgesi alanının da Konya Organize Sanayi Bölgesi Genişleme ve Yatırım Alanı olarak adlandırıldığını dile getirdi.
     Organize sanayi bölgelerinin üretim yerleri olduğunu ve bu alanlarda sadece üretim yapılması gerektiğini vurgulayan Büyükhelvacıgil, "Yeni açtığımız alanlar için 128 adet başvuru oldu, başvurulardan 106'sı ön tahsis hakkı kazandı. Ön tahsis hakkı kesinleştirilmiş olan katılımcı adaylara, 15-31 Ekim tarihleri arasında süreç hakkında bilgi verilecek. Ön tahsis hakkı kazanan katılımcılar çoğunlukla gıda ve metal işleme firmalarından oluşuyor" diye konuştu.
     OSB'de yeni arsa tahsis hakkı kazanan Unilever firmasının Konya'da 100 milyon doların üzerinde yatırım yapacağını hatırlatan Büyükhelvacıgil, firmanın 300 kişi istihdam edeceğini ve yeniden arsa taleplerinin de olabileceğini aktardı.
     Şu anda 4. OSB'de 4 milyon metrekare alan bulunurken Konya Organize Sanayi Bölgesinde toplam 25 milyon metrekare alan yer alıyor.
    
    
    

Bu haberi 168 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir