Konya'da ekolojik pazar açıldı -Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü İyi Tarım Uygulamaları ve…

  • Yazı boyutu
Konya'da ekolojik pazar açıldı
  -Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü İyi Tarım Uygulamaları 
  ve…

Konya'da ekolojik pazar açıldı -Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanı Karaarslan: -"Tüketici olarak organik bir ürün aldığınızda mutlaka sertifikasını, logosunu sorgulatınız. Sertifikasız ürünü organik ürün olarak satın almayınız"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanı Vildan Karaarslan, tüketicilerden organik bir ürünü satın alırken sertifikasını ve logosunu sorgulatmalarını istedi.
     Karaarslan, Konya'da ilk kez Meram Belediyesi'nce oluşturulan ekolojik pazarın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de organik tarım faaliyetlerinin 1980'li yıllarda, ihracatçıların talebi doğrultusunda başladığını söyledi.
     Organik üretimin 2002 yılında ürün sayısı bakımından 150 olduğunu, bugün 225 çeşit ürüne ulaştığını belirten Karaarslan, "2002 yılında organik üretim yapan çiftçi sayımız 12 bin civarındayken bugün 42 binin üzerine çıkmıştır. Buna bağlı olarak üretim alanlarında da büyük bir artış var. 2002 yılında 57 bin hektar alanda organik tarım yapılırken 2011 verilerine göre yaklaşık 442 bin hektar alanda organik üretim yapılıyor. Üretim miktarı da 310 bin tonlardan yaklaşık 3 milyon tonlara kadar çıktı" diye konuştu.
     Organik tarımın Türkiye'nin bütün bölgelerinde yapıldığına dikkati çeken Karaarslan, şunları kaydetti:
     "Organik bitkisel üretim yaygınlaştıkça 2005 yılından itibaren organik hayvansal ürünlerin üretimine de başlandı. Organik Büyükbaş hayvan sayısı 12 binlere, küçükbaş 33 binlere, kanatlı hayvan varlığı ise 431 binlere kadar yükseldi. Organik arıcılık faaliyetlerine baktığımızda 2005 yılında 370 üreticiyle başladı, bugün organik üretim yapan arıcımız 754'lere çıktı. Organik kovan sayımız 2005 yılında 50 binlerde iken bugün 72 binlere çıktı. Organik tarım büyük bir gelişme göstermekte. Hedefimiz, organik tarımı geliştirmek ve yaygınlaştırmaktır. Bunun için de bakanlık olarak organik tarımı destekliyoruz."
    
     -Sertifikasız ürün almayın-
    
     Bitkisel üretimin yanında organik hayvancılığın da desteklenmeye başlandığını ifade eden Karaarslan, şöyle devam etti:
     "Eğer müteşebbis çiftçi organik hayvancılık yapacaksa, konvansiyonel hayvancılığa aldığı desteğe ilave yüzde 50 destek veriyoruz. Tüketici olarak organik bir ürün aldığınızda mutlaka sertifikasını, logosunu sorgulatınız. Sertifikasız ürünü organik ürün olarak satın almayınız. Organik ürünler üretiliyor, ancak daha çok dış pazara gidiyordu. Artık üretim artıkça, tüketici de bilinçlendikçe, ülkemizde büyük marketlerde organik ürünler satılmaya başladı. Bugün Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Samsun'da organik pazarlar kuruluyor. İlki İstanbul'da 2006 yılında kuruldu. İstanbul'da şu anda 7 tane organik pazar bulunuyor. Bugün 15'inci organik pazar Konya Meram'da kuruluyor. Hayırlı olmasını diliyorum."
     Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı ise tohumdan hasada, hasattan tüketiciye sunuluşuna kadar tüm aşamalarının kontrol altında tutulduğu yüzde 100 organik ürünlerin satılacağı ekolojik pazarda sadece sebze ve meyve ürünlerinin değil aynı zamanda kuru baklagiller, zeytinyağı, et ve süt ürünleri, bal, un ve diğer organik ürünlerinin de satışının yapılacağını söyledi.
     Melikşah Mahallesi'nde 4 bin metrekarelik alana kurulan ve yaklaşık 2.5 milyon liraya mal olan ekolojik pazar, çarşamba günleri semt pazarı, cumartesi günleri ise ekolojik pazar olarak hizmet verecek.
     Açılışa AK Parti Konya Milletvekilleri İlhan Yerlikaya, Hüseyin Üzülmez, Ayşe Türkmenoğlu, Gülay Samancı, Mustafa Baloğlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, Konya Müftüsü Şükrü Özbuğday ile çok sayıda vatandaş katıldı.
    
    
    

Bu haberi 175 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir