Konutta KDV uygulaması -İMSİAD Başkanı Gökçadır: -"Bu karar, mevcut stokların erimesine bir…

  • Yazı boyutu
Konutta KDV uygulaması
  -İMSİAD Başkanı Gökçadır: 
  -"Bu karar, mevcut stokların erimesine
  bir…

Konutta KDV uygulaması -İMSİAD Başkanı Gökçadır: -"Bu karar, mevcut stokların erimesine bir süre yardımcı olabilir gibi düşünülse de inşaat sektöründe özellikle küçük dairelerde fiyat artışlarına ve genelde konut pazarında olumsuz gelişmelere neden olacağı yönündedir"

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD) Başkanı Adil Gökçadır, "Bu karar, mevcut stokların erimesine bir süre yardımcı olabilir gibi düşünülse de, inşaat sektöründe özellikle küçük dairelerde fiyat artışlarına ve genelde konut pazarında olumsuz gelişmelere neden olacağı yönündedir" dedi.
     Gökçadır, yazılı açıklamasında, büyükşehirlerde daha önce 150 metre karenin altındaki konuta uygulanan yüzde 1'lik KDV oranının yüzde 18'e yükseltilmesini değerlendirdi.
     İnşaat sektörünün lokomotif olma özelliğinden dolayı farklı değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Gökçadır, "KDV'deki artış mecburen konut fiyatlarına yansıtılacak. Dolayısıyla konut almak zorlaşacak" ifadesini kullandı.
     Gökçadır, yaşam tarzı ve fiyat uygunluğu bakımından küçük dairelere daha çok talep olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:
     "Bu karar, mevcut stokların erimesine bir süre yardımcı olabilir gibi düşünülse de inşaat sektöründe özellikle küçük dairelerde fiyat artışlarına ve genelde konut pazarında olumsuz gelişmelere neden olacağı yönündedir. Bu durum sektördeki canlılığa sekte vuracak gibi görünmektedir. Ayrıca KDV oranlarının artması ile kayıt dışılığın önlenmesi mücadelesinin bir yara daha alma riski vardır."
     Gökçadır, deprem riski altında dönüşüme tabi olacak alanların bu uygulamadan muaf tutulmasının kentsel dönüşüm sürecine olumlu etkisi olacağını ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 181 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir