'Konut fiyatları yüzde 50 artacak'

  • Yazı boyutu
'Konut fiyatları yüzde 50 artacak'

FİYAPI Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, Mütekabiliyet Yasası'nın çıkması ile sektörün hareketlendiğini ve bir yıl içinde konut fiyatlarının yüzde 50 artacağını söyledi.

FİYAPI Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, Türk vatandaşlarına konut alımında tapu vermeyen ülkelerin vatandaşlarının Türkiye’den konut almalarını sağlayan Mütekabiliyet Yasası ile ilgili ntvmsnbc'ye değerlendirmelerde bulundu. İnan, "Sistemin oturması ile 2013'ün ikinci çeyreğine kadar konut fiyatlarında yüzde 50'ye varan artışlar olacağını öngörüyorum" dedi.

Sektörde fiyatların genel olarak artacağını belirten FİYAPI Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, "Piyasa aynı psikoloji ile hareket ettiği için alım dalgası geldiğinde herkesin gayrimenkulleri değerleniyor. FİYAPI'nın fiyatları da bu doğrultuda artacak" ifadesini kullandı.

İnan, FİYAPI'nın yabancılara yönelik çalışmaları ve Diyarbakır'da gerçekleştirecekleri yeni proje hakkında da bilgi verdi.

FİYAPI'nın satış rakamı hedefi nedir?
"Yurtdışında özellikle Arap ülkelerinde görüşmelerimiz başladı. İzmir Dikili'de Adamız var. İlk etapta Ada ile ilgili görüşme yaplmak istiyoruz. Onun dışında İstanbul'daki projelerimizdeki ticari üniteler ve otel projemiz için görüşmeler yapacağız. Aynı zamanda Diyarbakır'daki projemiz için de görüşmelerimiz olacak. Bu ülkelerden 'Biz araziyi alalım, ortak inşaat yapalım' gibi teklifler de gelmeye başladı. Önümüzdeki dönem, bu nedenle hareketli geçecek."

Bu ülkelerde ofis açacak mısınız?
"Süreç daha çok yeni, gerekirse açacağız. Şirketimizde Arapça bilen personel ile ayrı bir departman kurup çalışma yapmak istiyoruz."

Diyarbakır'daki yeni projeniz hakkında bilgi verir misiniz?
"Yer belli ancak daha arazinin alımını gerçekleştirmedik. İstanbul'daki projelerden daha gösterişli bir proje olacak ve Diyarbakır'a yeni bir vizyon kazandıracak. Karma ve özel bir proje olacak. Ticari alanlar, ofis ve konutlardan oluşacak. Birkaç ay içinde detayları açıklayacağız."

Kırıkkale, Sakarya'da projeleriniz devam ediyor. Diğer illerde de projeler olacak mı?
"Değişik illerde projelerimiz sürecek. Ankara'da arayışlarımız sürüyor. Konya'da belli bir noktaya geldik. Bu iller, masamızda ve gündemde olan iller."

Kentsel dönüşüm alanlarında proje gerçekleştirecek misiniz?
"Çok yorucu bir iş. Gereğinden fazla rekabet var. Belli bir oranın üzerinde oran vererek piyasa yükseltiliyor. Değeri olmayan bir malı, değerinden fazlaya almak beni rahatsız ediyor. O nedenle, şu an için FİYAPI olarak bir proje gerçekleştirmeyi düşünmüyoruz."

Kaynak: ntvmsnbc


Bu haberi 236 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir