Kolombiya-Türkiye ticari ilişkileri gelişiyor -Andes Üniversitesi Rektörü Santamaria: -"İki ülke…

  • Yazı boyutu
Kolombiya-Türkiye ticari ilişkileri gelişiyor
  -Andes Üniversitesi Rektörü Santamaria:
  -"İki ülke…

Kolombiya-Türkiye ticari ilişkileri gelişiyor -Andes Üniversitesi Rektörü Santamaria: -"İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2010 yılında 271 milyon dolarken, bu rakam 2011 yılında 720 milyon dolara çıktı" -"Kolombiya'nın 2002 yılında yüzde 16 olan 'orta sınıf' oranı, 2010 yılında yüzde 25'e yükseldi. Aynı zaman diliminde ülkedeki yoksul vatandaşların oranı ise yüzde 50'den yüzde 37'ye geriledi"

Kolombiya'daki Andes Üniversitesi'nin rektörü Prof. Pablo Navas Sanz de Santamaria, Türkiye-Kolombiya ilişkilerinin giderek gelişme gösterdiğini belirterek, iki ülke arasında 2010 yılında 271 milyon dolar olan ticaret hacminin geçen sene 720 milyon dolara çıktığını söyledi.
     Santamaria, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nda (TEPAV) düzenlenen, "Dünya Ticaretinde Kolombiya ve Türkiye ile Serbest Ticaret Antlaşması: Kolombiya'nın Ekonomik Perspektifi, Türkiye ve Latin Amerika" konulu seminerde, Kolombiya'nın Latin Amerika'nın 5'inci büyük ekonomisi olduğunu belirtti.
     Pablo Navas Sanz de Santamaria, Kolombiya'ya 1990 yılında gelen doğrudan yabancı yatırımın 500 milyon dolar seviyesinde olduğunu, bu rakamın 2011 yılında 13 milyar doların üzerinde gerçekleştiğini ifade etti.
     Kolombiya'nın işsizlik konusunda da önemli çalışmalar yaptığını vurgulayan Santamaria, ülkede 2000'de yüzde 16,9 olan işsizlik seviyesinin 2011 yılında yüzde 11'ler seviyesine gerilediğine dikkati çekti.
     Santamaria, ülkedeki "Orta sınıf"ın da hızla yükseldiğine değinerek, "Kolombiya'nın 2002 yılında yüzde 16 olan 'orta sınıf' oranı, 2010 yılında yüzde 25'e yükseldi. Aynı zaman diliminde ülkedeki yoksul vatandaşların oranı ise yüzde 50'den yüzde 37'ye geriledi" diye konuştu.
    
     -"İki ülkenin ticaret hacmi 1 milyar dolara yaklaşıyor"-
    
     Santamaria, iki ülke arasındaki vizelerin kaldırılmasının ve serbest ticaret antlaşmasının, ülkelerin karşılıklı ilişkilerini geliştirdiğini söyledi. Dış ticaret hacminde de gözle görülür bir artış olduğunu belirten Santamaria, "İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2010 yılında 271 milyon dolarken, bu rakam 2011 yılında 720 milyon dolara çıktı" dedi.
    
     -Kolombiya ihracatında petrolün payı yükseliyor-
    
     Rektör Santamaria, Kolombiya'nın ihracatında petrolün payının arttığına da işaret ederek, 2011'de 40 milyar dolar seviyesindeki ihracatın yüzde 70'lik kısmını petrolün oluşturduğunu bildirdi.
     Kolombiya'nın ihracatında yüzde 38'le ilk sırada yer alan ülkenin Amerika olduğunu belirten Santamaria, bu ülkeleri Ekvador, Meksika ve Peru'nun izlediğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 199 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir