Kocaeli Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni -2011 yılında en çok kurumlar ve gelir vergisi verenler…

  • Yazı boyutu
Kocaeli Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni
  -2011 yılında en çok kurumlar ve gelir vergisi verenler…

Kocaeli Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni -2011 yılında en çok kurumlar ve gelir vergisi verenler için ödül töreni düzenlendi -Vali Topaca: "Gayri Safi Milli Hasıla'daki (GSMH) oranına baktığımız zaman, bizler daha yeni yeni Avrupa'daki gelişmiş ülkeler seviyesine doğru yaklaşıyoruz"

Kocaeli'de 2011 yılı vergilendirme döneminde en çok kurumlar ve gelir vergisi verenler için ödül töreni düzenlendi.
     Kocaeli Vergi Dairesi Başkanlığı'nca düzenlenen "Kocaeli Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni"nde konuşan Kocaeli Valisi Ercan Topaca, vergi ve devlet kavramlarının birbirlerini tamamlayan unsurlar olduğunu söyledi.
     Devletin toplumdaki ekonomik ilişkileri takip edebilecek seviyeye doğru ilerlediğini belirten Topaca, her malın çeşitli sistemler kullanılarak fabrikada üretilmesinin ardından piyasadaki dolaşımının takip edilebilineceğini kaydetti.
     Söz konusu sistemin kurulma aşamasında olduğunu dile getiren Topaca, şunları kaydetti:
     "5-10 yıl içinde nasıl insanın hareketini kimlik paylaşım sisteminden takip edebiliyoruz, yakın gelecekte ürettiğiniz malları da devlet takip eder hale gelecek. Bu vergisini düzgün veren, vatandaşlık görevini en iyi şekilde yerine getiren iş adamıyla, vergisini vermeden kayıt dışı çalışan kişiler arasındaki haksız rekabeti de ortadan kaldıracak. Bu uygulamayı gelecek yıllarda inşallah göreceğiz. Vergi kaçırmak diye bir şey olmayacak. O zaman belki rekortmen sayıları da çok daha fazla artacaktır. Ülkemizin genel seyrine baktığımız zaman toplaması gereken vergiden daha azının topladığını biliyoruz. Gayri Safi Milli Hasıla'daki (GSMH) oranına baktığımız zaman, bizler daha yeni yeni Avrupa'daki gelişmiş ülkeler seviyesine doğru yaklaşıyoruz. Kuzey ülkelerini kastetmiyorum. Oralarda vergi oranı çok yüksek."
    
     -"Devlet altyapısını tamamlıyor"-
    
     GSMH'ya bakıldığında devletin toplaması gereken verginin önemli kısmını toplayamadığını ifade eden Topaca, vergi ödeyebilecek durumdaki kişilerden kanunlarda ön görülen sınırlar içinde vergi alınması konusunda devletin altyapısını tamamladığını söyledi. "Bu tamamlandığı zaman, daha şeffaf ve açık, kamu hizmetlerini daha iyi yerine getiren, ülkemizin refahını hızla yukarı taşıyacak yapıya kavuşacağız" diyen Topaca, bunun yapılmasının ardından Türkiye'nin refahını arttırma konusunda daha çok gelişme sağlayacağını vurguladı.
     Topca, devletin son dönemde kurumlar ve gelir vergisinde oranı düşürdüğünü belirterek, bu doğrultuda da ülkenin vergi gelirlerinin arttığını anlattı.
     Topaca, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Normalde 100 liralık kazançtan 45-46 lira kurumlar vergisi almak gerekirken, bunu tahmin ediyorum yüzde 20'lere çektiğimiz halde ülkemizin vergi kapasitesi artmıştır. Bu da şunu gösteriyor, çok yüksek ve geniş vergilerle iş adamlarının üstüne gitmememiz gerekiyor. Onların çalışmasını, kazanmasını ve üretmesini teşvik edecek, devletin de ihtiyacını karşılayacak bir vergi oranıyla sizin karşınıza gelmemiz gerekiyor. Devletimiz de bunun bilincindedir. Kocaeli geçen yıl, 36 milyar vergi verdi. Bu kentte kişi başına, yaklaşık 22-23 bin lira vergi düşüyor. İstanbul'dan sonra ikinciyiz. Tahakkuk tahsilat oranı bakımından da, Türkiye'de en öndeyiz."
     Kurumlar vergisinde Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş birinci, Yıldız Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş ikinci, İstanbul Gübre Sanayi A.Ş'de üçüncü sırada yer aldı.
     Konuşmanın ardından protokol üyelerince, Kocaeli'de en çok kurumlar ve gelir vergisi verenlere plaket takdim edildi.
    
    
    

Bu haberi 204 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir