Kocaeli'nin ihracatını 2 sektör sırtladı -Türkiye'de 2012'de en fazla ihracat yapan ikinci il…

  • Yazı boyutu
Kocaeli'nin ihracatını 2 sektör sırtladı
  -Türkiye'de 2012'de en fazla ihracat yapan ikinci il…

Kocaeli'nin ihracatını 2 sektör sırtladı -Türkiye'de 2012'de en fazla ihracat yapan ikinci il olan Kocaeli, ihracatının yüzde 76,8'ini "kimyevi maddeler ve mamulleri" ile "taşıt araçları ve yan sanayi" sektörlerinden elde etti

Türkiye'de geçen yıl en fazla ihracat yapan ikinci il olan Kocaeli, ihracatının yüzde 76,8'ini "kimyevi maddeler ve mamulleri" ile "taşıt araçları ve yan sanayi" sektörlerinden elde etti.
     Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) istatistiklerinden derlenen verilere göre, 2012 yılında kentte ihracat yapan firmaların söz konusu dönemde sektör bazındaki ihracat performansında, "kimyevi maddeler ve mamulleri" sektörü birinci olurken, 2'nci sırayı, "taşıt araçları ve yan sanayi" sektörü aldı.
     Kentte ihracat yapan firmalar, ihracatını yüzde 76,8'ini "kimyevi maddeler ve mamuller" ve 'taşıt araçları ve yan sanayi" sektöründen elde ederken, bu sektörlerden söz konusu dönemde 10 milyar 53 milyon 754 bin dolar elde edildi.
     "Kimyevi maddeler ve mamulleri" sektörü, bir önceki yıla göre ihracat performansını yüzde 15,5 artırarak, 5 milyar 885 milyon 65 bin dolar oldu.
     "Taşıt araçları ve yan sanayi" sektörü ise geçen yıl gerçekleştirdiği 4 milyar 168 milyon 689 bin dolar ihracat değeri ile bir önceki yıla göre performansını yüzde 6,4 düşürmesine rağmen en fazla ihracat yapılan sektör bazındaki yerini korudu.
     Kentte, "elektrik-elektronik" sektöründe yapılan ihracat, bir önceki yıla göre yüzde 1 artarak 673 milyon 775 bin dolar olurken, "demir ve demir dışı metaller" sektöründeki ihracat ise yüzde 6,3 azalarak 697 milyon 345 bin dolara geriledi.
    
    
    

Bu haberi 205 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir