Kocaeli, en fazla ithalat yapan ikinci il oldu -Kentte 11 aylık dönemdeki ihracat-ithalat farkı,…

  • Yazı boyutu
Kocaeli, en fazla ithalat yapan ikinci il oldu
  -Kentte 11 aylık dönemdeki ihracat-ithalat farkı,…

Kocaeli, en fazla ithalat yapan ikinci il oldu -Kentte 11 aylık dönemdeki ihracat-ithalat farkı, 669 milyon 347 bin dolar olarak gerçekleşti

Kocaeli, geçen yılın Ocak-Kasım döneminde gerçekleştirdiği 10,8 milyar dolar ithalat değeri ile iller dağılımında 2'nci sırada yer aldı.
     AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Ocak-Kasım döneminde en fazla ithalat yapan iller sıralamasında 2'nci sıradaki yerini koruyan Kocaeli, ithalat değerini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,7 azaltmasına rağmen gerçekleştirdiği 10 milyar 835 milyon 793 bin dolar ithalatla iller dağılımında yine ikinci sırada yer aldı.
     Bu rakamlarla Kocaeli, Türkiye genelindeki toplam ithalat değerinin yüzde 5'ini karşılarken, ithalat yapan firma sayısı bakımından ülke genelinde 5'inci sırada yer aldı.
     Kentte ithalat yapan firma sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,2 artarak bin 338'e yükseldi. İhracat yapan firma sayısı da önceki döneme göre yüzde 12,2 artarak bin 189 oldu.
     Kocaeli, Ocak-Kasım döneminde, bin 189 ihracatçı firmanın gerçekleştirdiği 11 milyar 505 milyon 140 bin dolar ihracat değeri ile ithalat rakamının üzerine çıktı. Böylece kentteki ihracat-ithalat farkı 669 milyon 347 bin dolar olarak gerçekleşti.
    
    
    

Bu haberi 231 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir