Kocaeli, en fazla ithalat yapan 2'nci il oldu -Sanayi kenti Kocaeli, bu yılın ocak ayında 974…

  • Yazı boyutu
Kocaeli, en fazla ithalat yapan 2'nci il oldu
  -Sanayi kenti Kocaeli, bu yılın ocak ayında 974…

Kocaeli, en fazla ithalat yapan 2'nci il oldu -Sanayi kenti Kocaeli, bu yılın ocak ayında 974 milyon 910 bin dolarlık ithalatla Türkiye genelinde 2'nci sırada yer aldı

Kocaeli, ocak ayındaki ithalat performansını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,9 artırarak, ithalat yapan iller arasında 2'nci sıradaki yerini korudu.
     AA muhabirinin Ekonomi Bakanlığı istatistiklerinden derlediği bilgiye göre, ithalatını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,9 arttıran Kocaeli, 974 milyon 910 bin dolarlık ithalat rakamıyla ülke genelinde ikinci sırada yer aldı.
     Kocaeli'nin ithalatı ülke genelindeki toplam ithalatın yüzde 5,2'sini oluştururken, en fazla ithalat yapan firmalar arasında ise 5'inci sırayı aldı.
     Kentte ithalat yapan firma sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,9 artarak 660'a yükseldi. İhracat yapan firma sayısı da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,1'lik artışla 656 oldu.
     Ocak ayında 656 ihracatçısı ile toplamda 1 milyar 7 milyon 813 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren Kocaeli, ithalat rakamının üzerine çıktı.
     Böylece kentteki ihracat ile ithalat arasında fark 32 milyon 903 bin dolar olarak gerçekleşti.
    
    
    

Bu haberi 369 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir