Kocaeli'deki istihdam verileri -2011 yılı itibariyle kentteki 1302 otomotiv ve yan sanayi…

  • Yazı boyutu
Kocaeli'deki istihdam verileri
  -2011 yılı itibariyle kentteki 1302 otomotiv ve yan
  sanayi…

Kocaeli'deki istihdam verileri -2011 yılı itibariyle kentteki 1302 otomotiv ve yan sanayi sektöründe 24 bin 396 kişi istihdam edildi

Kocaeli'de 2011 yılı itibariyle kentteki 1302 otomotiv ve yan sanayi sektöründe 24 bin 396 kişi istihdam edilirken bu rakamın, Türkiye toplam otomotiv ve yan sanayi çalışanlarının yüzde 9,86'sı kadar olduğu bildirildi.
     Kocaeli Ticaret Odası'nca hazırlanan rapora göre, Kocaeli'de otomotiv ve yan sanayi sektöründe 2010 yılında 998 firma faliyet gösterirken bu rakam 2011'de 1302'ye yükseldi. Bu firmalarda toplam 24 bin 396 kişi istihdam edilirken bu rakam, Türkiye'de toplam otomotiv ve yan sanayi çalışanlarının yüzde 9,86'nı oluşturdu.
     Kocaeli'de 15 sektör içerisinde çalışan sayısı sıralamasında, otomotiv ve yan sanayi 5. sırada yer alırken, kentteki kayıtlı istihdamın yüzde 6,27'si söz konusu sektörde istihdam ediliyor.
     Türkiye genelinde 2011 yılı itibariyle otomotiv ve yan sanayi sektöründe 37 bin 96 firmanın faliyet gösterdiği görülürken, sektörde Kocaeli'deki firma sayısının Türkiye'deki toplam firma sayısına oranı ise yüzde 3,51 oldu.
    
     -Rekabet gücünü artıran sektör-
    
     Raporda, otomotiv yan sanayi, sürekli yatırım yapma, istihdam yaratma, teknik kültürü topluma ve diğer sektörlere yayabilme özellikleri ile ülke ekonomisinin rekabet gücünü artırıcı özelliğe sahip olduğu ifade edilerek, şu bilgilere yer verildi:
     "Son yıllara otomotiv sanayinde yapılan yatırımlar ile otomotiv sanayinin bölgenin gözde sektörlerinden biri olduğu görülmektedir. Askam, Hyundai, Honda, Ford, Toyota ve Isuzu bölgede yatırımı olan kuruluşlardır. Bu yatırımlar bölgede yan sanayinin gelişmesine ve teknoloji seviyesinin yükselmesine neden olmaktadır. Goodyear, Pirelli, Brisa gibi lastik sektörünün devleri de Kocaeli'de faliyetini sürdürmektedir. Söz konusu sektöre yapılan yatırımlar bölgedeki yan sanayinin de gelişimini sağlamıştır."
    
    
    

Bu haberi 176 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir