Kocaeli'deki ihracatçı firmaların sektörel performansı -Kocaeli, Ocak-Kasım döneminde, ihracatın…

  • Yazı boyutu
Kocaeli'deki ihracatçı firmaların sektörel performansı
  -Kocaeli, Ocak-Kasım döneminde, ihracatın…

Kocaeli'deki ihracatçı firmaların sektörel performansı -Kocaeli, Ocak-Kasım döneminde, ihracatın yüzde 76,7'sini "kimyevi maddeler ve mamulleri" ile "taşıt araçları ve yan sanayi" sektörlerinden elde etti

Kocaeli'de ihracat yapan firmalar, bu yılın Ocak-Kasım döneminde, 11 milyar 995 milyon 845 bin dolar ihracat performansı gerçekleştirirken, bunun yüzde 45,4'ünü "kimyevi maddeler ve mamuller", yüzde 31,3'ünü de "taşıt araçları ve yan sanayi" sektörlerinden elde etti.
     Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) istatistiklerinden derlenen verilere göre, kentte ihracat yapan firmaların söz konusu dönemde sektör bazındaki ihracat performansında, "kimyevi maddeler ve mamulleri" sektörü 1'inci sırada yer alırken, 2'nci sırayı, "taşıt araçları ve yan sanayi" sektörü aldı.
     Kentte ihracat yapan firmalar, bu yılın Ocak-Kasım dönemindeki ihracatını yüzde 76,7'sini 'kimyevi maddeler ve mamuller" ve 'taşıt araçları ve yan sanayi" sektöründen elde ederek, bu sektörlerden söz konusu dönemde 9 milyar 201 milyon 555 bin dolar elde etti.
     "Kimyevi maddeler ve mamulleri" sektörü, bir önceki döneme göre ihracat performansını yüzde 15,9 artırarak, 5 milyar 445 milyon 408 bin dolar oldu.
     "Taşıt araçları ve yan sanayi" sektörü ise söz konusu dönemde gerçekleştirdiği 3 milyar 756 milyon 147 bin dolar ihracat değeri ile bir önceki yıla göre performansını yüzde 8 düşürmesine rağmen en fazla ihracat yapılan sektör bazındaki yerini korudu.
     Kentte, "elektrik-elektronik" sektöründe yapılan ihracat, bir önceki döneme göre yüzde 2,3 artarak 619 milyon 762 bin dolar olurken, "demir ve demir dışı metaller" sektöründeki ihracat ise yüzde 7 azalarak 641 milyon 876 bin dolara geriledi.
    
    
    

Bu haberi 267 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir