Kocaeli'de teşvik belgesi uygulamaları -Kentteki firma, kurum ve kuruluşlara 2005-2011 yılları…

  • Yazı boyutu
Kocaeli'de teşvik belgesi uygulamaları
  -Kentteki firma, kurum ve kuruluşlara 2005-2011 yılları…

Kocaeli'de teşvik belgesi uygulamaları -Kentteki firma, kurum ve kuruluşlara 2005-2011 yılları arasında 779 teşvik belgesi verildiği belirtildi

Kocaeli'deki firma, kurum ve kuruluşlara 2005-2011 yılları arasında 779 teşvik belgesi verildiği belirtildi.
     Kocaeli Ticaret Odası'nın (KOTO) "Kocaeli'nin Sektörel Görünümü" araştırma raporuna göre, 6 yıl içinde Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü'nce verilen teşvik belgelerinin 597'sini yerli, 182'sini ise yabancı sermayeli firmalar oluşturdu.
     779 teşvik belgesi sahibinin aldığı toplam sabit yatırım tutarı 17 milyar 826 milyon 410 bin 271 lira olarak gerçekleşti, teşvik belgelerinin yüzde 25'i ise kimya sektöründeki yatırımlar için alındı.
    
     -Kimya sektörü ilk sırada-
    
     Kimya sanayisinin gelecek yıllarda küresel üretim ve ticarette etkin olacak otomotiv, bilgi ve iletişim teknolojileri, makine, yatırım ve tüketim malları sektörlerinin tamamına girdi sağlayacağı kaydedilen raporda, şu ifadelere yer verildi:
     "Kimya sanayisindeki ürünlerin yüzde 30'u doğrudan tüketiciye ulaşırken, yüzde 70'i ise diğer sektörlerde (tekstil, elektrikli eşya, metal, madeni ürünler, inşaat, otomotiv, kağıt, hizmet sektörü) ara mal ve ham madde olarak kullanılmaktadır. Bu özelliği nedeniyle kimya, hem yaşamımız hem de diğer sektörler için vazgeçilmez öneme sahip bir sanayi dalıdır."
     Teşvik belgelerinde kimya sektörünü ise yüzde 17 ile enerji ve otomotiv, yüzde 8 ile ticaret-depolama, yüzde 5 ile lastik-plastik, yüzde 4 ile orman ürünleri ve demir-çelik sektörü takip etti.
    
    
    

Bu haberi 197 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir