Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Koç: -"Türkiye'nin ekonomik yönetiminin; enflasyon, büyüme…

  • Yazı boyutu
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Koç:
  -"Türkiye'nin ekonomik yönetiminin; enflasyon, 
  büyüme…

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Koç: -"Türkiye'nin ekonomik yönetiminin; enflasyon, büyüme ve finansal piyasalardaki istikrar arasındaki dengeyi gözetme konusunda, son yıllarda gösterdiği başarıyı önümüzdeki dönemde de sürdüreceğine inanıyorum"

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, "Türkiye'nin ekonomik yönetiminin; enflasyon, büyüme ve finansal piyasalardaki istikrar arasındaki dengeyi gözetme konusunda, son yıllarda gösterdiği başarıyı önümüzdeki dönemde de sürdüreceğine inanıyorum" dedi.
     Koç Holding'in kurumsal dergisi Bizden Haberler'in kasım sayısında, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'un Anadolu Buluşmaları kapsamında Çanakkale'de gerçekleştirilen toplantıdaki konuşmasına yer verildi.
     Konuşmasında küresel dünya ekonomisine ve Türkiye'ye yansımalarına değinen Koç, ekonomik açıdan tüm ülkelerin zorlu bir süreçten geçtiğini belirtti.
     2012 yılında, Avrupa'da halen ekonomik sorunların çözülemediğine de işaret eden Koç, son dönemde yaşanan gelişmelerin Avrupalı liderleri bazı tedbirleri hayata geçirmeye, geç de olsa yönlendirdiğini kaydetti.
     Mustafa Koç, Yunanistan'ın Avro Bölgesi'ndeki geleceğine ilişkin belirsizliğinin sürdüğünü, aynı şekilde, İspanya, İtalya gibi ülkelerin Yunanistan'ın durumuna düşmemek için uğraştıklarını dile getirdi.
     Önümüzdeki dönemde Avrupa'da kayda değer bir ekonomik canlanma beklemediklerini, her ne kadar Türkiye'nin ihracatında Avrupa Birliği'nin toplamda yüzde 35'lik bir payı olsa da, bu pazarın Türkiye açısından hala son derece önemli olduğuna işaret eden Koç, ABD'de seçimlerin büyük önem taşıdığını ve dünya ekonomisinin motoru konumunda olan gelişmekteki ülkelerin, başta Çin olmak üzere, belirgin bir yavaşlama sürecine girdiğini de vurguladı.
    
     -"Türkiye emin adımlarla ilerliyor"-
    
     Mustafa Koç, Türkiye'deki sağlam bankacılık sektörü ve kamu maliyesinin güçlü görünümü sayesinde, 2012 yılında gerek hisse senetlerinin, gerekse devlet tahvillerinin yabancı yatırımcı açısından büyük ilgi gördüğünü belirtti.
     Bu gibi olumlu ekonomik gelişmelerin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na da (İMKB) yansıdığını ve İMKB'nin dünyada en çok kazandıran üç borsadan biri olduğunu ifade eden Koç, Türkiye'ye yönelik bu yabancı ilgisinin Türk Lirası'nın da istikrarlı bir seyir izlemesini sağladığını belirterek, "Türkiye'nin ekonomik yönetiminin; enflasyon, büyüme ve finansal piyasalardaki istikrar arasındaki dengeyi gözetme konusunda, son yıllarda gösterdiği başarıyı önümüzdeki dönemde de sürdüreceğine inanıyorum" değerlendirmesini yaptı.
    
     -"Sürdürülebilir büyüme için yatırımlara devam"-
    
     Mustafa Koç, uzun vadeli bakışla sürdürülebilir büyüme ve rekabetçilik için Koç Topluluğu olarak yatırımlara hızla devam ettiklerini de dile getirerek, "2011'de toplam 2,9 milyar liralık kombine yatırım gerçekleştirdik. 2012'de ise açıklanan bu rakam iki katına çıkarak, 6 milyar lira seviyesine ulaşacak" ifadelerini kullandı.
     Yatırımlarla beraber istihdamda da büyüdüklerine dikkati çeken, "Belirsizliklere rağmen bu yıl net 2 bin 592 kişilik ek istihdam sağlayarak toplam çalışan sayımızı 83 bine çıkardık. Koç Topluluğu özel sektörde Türkiye'nin en çok istihdam sağlayan grubu unvanını korumaktadır" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir