Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç: "Ekonomi yönetimimizin enflasyon, büyüme ve…

  • Yazı boyutu
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç:
     "Ekonomi yönetimimizin enflasyon, büyüme ve…

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç: "Ekonomi yönetimimizin enflasyon, büyüme ve finansal piyasalardaki istikrar arasındaki dengeyi gözetme konusunda son yıllarda gösterdiği başarıyı önümüzdeki dönemde de sürdüreceğine inanıyorum" -"Avrupa'daki sorunların hala çözülememiş olması ekonomiler üzerinde Demokles'in kılıcı misali sallanıyor" -Koç Holding Üst Yöneticisi Turgay Durak: "Yurt içinde yavaşlayan büyüme süreci ve mali politikalar çerçevesinde getirilen ek vergiler bizi zorlayacak; ancak, yine de tempomuzu artırarak birincilik ipini göğüsleyeceğiz"

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, "Ekonomi yönetimimizin enflasyon, büyüme ve finansal piyasalardaki istikrar arasındaki dengeyi gözetme konusunda son yıllarda gösterdiği başarıyı önümüzdeki dönemde de sürdüreceğine inanıyorum" dedi.
     Koç Holding'ten yapılan açıklamaya göre, Koç Topluluğu tarafından düzenlenen 20. Anadolu Buluşmaları, Çanakkale'de gerçekleştirildi.
     Mustafa Koç, Anadolu Buluşmaları'nda yaptığı konuşmada, 2003 yılından bu yana Koç Topluluğu bayileri ile bir araya geldiklerini ve bayi teşkilatının tüketici ile kurduğu doğrudan ilişki ile Koç Topluluğu'nun yüzünü temsil ettiğini belirterek, şunları kaydetti:
     "Hep birlikte başarılarımızı sürdürülebilir kılmak için düşünülmeyeni düşünün. Müşteri beklentileri her geçen gün yükseliyor. Yenilikçi, yaratıcı, kaliteli, güler yüzlü, çözüm üreten bir anlayışla müşteri yelpazenizi genişletin. Kurumsal yapınızı, tesislerinizi ve hizmet kalitenizi dünya standartlarına getirin. Bu amaçla insan kaynağınıza önem verin. İkinci ve üçüncü nesilleri iyi eğitin, iyi yetiştirin ve çalışanlarınıza yatırım yapın. Dünya ekonomisi açısından 2012 yılı oldukça sıkıntılı geçiyor. Avrupa'daki sorunların hala çözülememiş olması ekonomiler üzerinde Demokles'in kılıcı misali sallanıyor. Avrupa'daki sorunların daha uzun süre dünya gündemini meşgul etmesi bekleniyor. Önümüzdeki dönemde Avrupa'da kayda değer bir ekonomik canlanma beklemek pek mümkün gözükmüyor."
     ABD'de gözlerin kasım ayındaki başkanlık seçimlerine odaklandığını ifade eden Koç, "Dünya ekonomisinin motoru konumundaki gelişmekte olan ülkelerde başta Çin olmak üzere belirgin bir yavaşlama gözleniyor" dedi.
     Türkiye'nin ekonomik konjonktürüne bakıldığında dünyadaki çalkantılardan etkilendiğinin görüldüğünü belirten Mustafa Koç, "Ekonomi yönetimimizin enflasyon, büyüme ve finansal piyasalardaki istikrar arasındaki dengeyi gözetme konusunda son yıllarda gösterdiği başarıyı önümüzdeki dönemde de sürdüreceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.
     Koç, uzun vadeli bakışla sürdürülebilir büyüme ve rekabetçilik için Koç Topluluğu olarak yatırımlara hızla devam ettiklerini anlatarak, "2011'de toplam 2,9 milyar liralık kombine yatırım gerçekleştirdik. 2012'de ise bu rakam iki katına çıkarak 6,0 milyar lira seviyesine ulaşacak. Yatırımlarla beraber istihdamda da büyüyoruz. Belirsizliklere rağmen bu yıl net 2 bin 592 kişilik ek istihdam sağlayarak toplam çalışan sayımızı 83 bine çıkardık. Koç Topluluğu özel sektörde Türkiye'nin en çok istihdam sağlayan grubu unvanını korumaktadır" dedi.
    
     -"Yeni müşteriler kazanarak bitiş çizgisini geçmeliyiz"-
    
     Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Turgay Durak da Anadolu Buluşmaları'nın Koç Topluluğu'nun vizyonunu ve iş stratejilerini bayileri ile şekillendirip birlikte sahiplenmelerinde daima belirleyici olduğunu belirterek, "Zorlu geçen 2012'nin son çeyreğine geldik. Yılın son aylarında da hız kesmeden satışlara odaklanarak, yeni müşteriler kazanarak bitiş çizgisini geçmeliyiz. Son 3 aydaki hızımız 2013'ün başlangıcında bize önemli avantaj sağlayacaktır" dedi.
     Durak, gelecek dönemde yurt dışındaki risklerin şu an itibariyle daha çok Avrupa'da birikmiş gibi gözüktüğünü vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "ABD'deki başkanlık seçimleri, Ortadoğu'da süren siyasi karmaşa, İran'ın nükleer programı, Çin ve Hindistan ekonomilerinde yavaşlama gibi birçok konu önümüzdeki dönemde gündemimizde olacak. Diğer yandan yurt içinde yavaşlayan büyüme süreci ve mali politikalar çerçevesinde getirilen ek vergiler bizi zorlayacak; ancak, yine de tempomuzu sürekli artırarak hep birlikte birincilik ipini göğüsleyeceğiz. Türkiye'nin sadece ekonomik değil, sosyal kalkınmasında da sorumluluk alıyoruz. Tohumlarını kurucumuz Vehbi Koç'un attığı bir felsefeyle sorumluluk alıyor, düşünülmeyeni düşünüyoruz.
     Son yıllarda çalışanlarımız ve bayilerimiz ile birlikte yürüttüğümüz sosyal sorumluluk projelerimiz dalga dalga tüm Türkiye'ye yayıldı. Meslek Lisesi Memleket Meselesi ve Ülkem İçin projelerini bayilerin sahiplenmesi ve katkılarıyla başarılarımız perçinledi. Bu iki örnek birlik olduğumuz zaman yaptıklarımızla ülkemize ne kadar büyük katkı yaratabileceğimizin kanıtıdır. Bu yıl da Ülkem İçin Engel Tanımıyorum projemiz için aynı heves ve gönüllük ile tek yürek olacağımıza ve ülkemizdeki engelliler için önemli bir ışık yakacağımıza eminim."
    
    
    

Bu haberi 112 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir