Koç Holding'in Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimi'nin Ankara ayağı gerçekleşti

  • Yazı boyutu
Koç Holding'in Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimi'nin Ankara ayağı 
gerçekleşti

Koç Holding'in Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimi'nin Ankara ayağı gerçekleşti

Koç Holding'in engellilik ve erişilebilirlik konularında toplumsal bilincin yayılmasına destek olmayı amaçlayan Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimi'nin Ankara ayağı gerçekleştirildi.
     Koç Holding'den yapılan yazılı açıklamada, holdingin, Ülkem İçin Projesi'nin 2012-2013 yılı uygulaması olarak Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) işbirliğinde hayata geçirdiği "Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi" kapsamında "Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimleri" vermeye devam ettiği belirtildi.
     Holdingin, Koç Topluluğu şirketleri ve bayilerinin katılımıyla engellilerin sosyal hayatta yaşam kalitelerinin iyileştirilmesine destek olurken, engellilik konusunda toplumsal bilinç ve duyarlılığın oluşturulması amacıyla başlattığı kampanya çerçevesinde, 81 ilde, Ülkem İçin Gönüllüleri'nin organizasyonundaki Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimleri'nin Ankara ayağının Çankaya Azizaltınpınar Ortaokulu ve Lisesi'nde gerçekleştirildiği ifade edildi.
     Açıklamada, Koç Holding Kurumsal İletişim Müdürü Şeniz Akan, Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi'nin üç temel yaklaşımla uygulama alanlarının belirlendiğini, bu yaklaşımlardan ilkinin de 'Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimleri' olduğunu kaydetti.
    
     -"2 yılda çalışanlarımızın yüzde 70'ine eğitim vermeyi planlıyoruz"
    
     Engellilik ve erişilebilirlik konularında toplumsal bilincin yayılmasına destek olmayı amaçlayan Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimleri'ni çok önemsediklerini vurgulayan Akan, açıklamada, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "2 yıllık süreçte toplam çalışan sayımızın yüzde 70'ine bu eğitimleri vermeyi amaçlıyoruz. İllerimizde ise bu eğitimleri Ülkem İçin Elçileri olan bayilerimiz aracılığıyla yaygınlaştıracağız. Eğitimler, Alternatif Yaşam Derneği'nin desteğiyle veriliyor. İlk eğitimlerimizi vermeye başladık ve şimdiden yaklaşık 1.500 kişiye eğitim verildi."
     Akan, günlük yaşantıda çok fazla sayıda engelli ile karşılaşılmadığına değinerek, araştırmalara göre, Türkiye'de engellilerin temel sorununun sosyal hayata katılamamaları ve bu konudaki en büyük engelin ise sosyal paylaşım alanlarının engelli erişimi için uygun olmaması olduğunu kaydetti. Akan, "Projemizle temelde yatan bu soruna odaklanmaya ve toplumsal farkındalık yaratmaya çalışacağız" ifadesini kullandı.
     Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi'ne toplumun her kesiminden desteğe ihtiyaç olduğunu belirten Akan, başta proje ortakları olmak üzere saha uygulamasında destek veren tüm gönüllü elçilere teşekkür etti.
    
     -Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimleri-
    
     Açıklamaya göre, Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimi; görme, işitsel, fiziksel ve konuşma engelliler ile algılama ve öğrenme güçlüğü olan bireyler ve farklı özel hassasiyetleri olan bireylere, engellilik durumları ile ilgili doğru yaklaşım stratejilerini içeriyor.
     Ankara'da Beko bayi ve Ülkem İçin Gönüllü Elçisi Mehmet Aktaş'ın organizasyonunda gerçekleşen eğitimin ilk aşamasında engellilik kavramı tüm bilinmeyenleriyle ortaya kondu. Bir sonraki aşamada ise toplum içinde bir engelli ile karşılaşıldığında yapılması ve yapılmaması gerekenler üzerinde duruldu. Eğitimin uygulama aşamasında ise çeşitli simülasyonlar düzenlenerek katılımcıların farkındalıklarının artırılması sağlandı.
    
     -Ülkem İçin Projesi-
    
     Açıklamaya göre, Ülkem İçin Projesi'nin 2006-2007 yılları uygulaması olarak yerel kalkınmaya destek olan 387 yerel proje hayata geçirilirken, 2008-2009 yıllarında ülke genelinde yaygın olarak yeşeren 7 Ülkem İçin Ormanı'nda ise 1 milyon 84 bin fidan dikildi ve 18 bin çocuğa çevre eğitimi verildi.
     2010-2011 yıllarında da, gönüllü ve düzenli kan bağışçısı kazanım kampanyasıyla 103 bin kişi bilinçlendirilirken, 83 bin 579 ünite kan bağışı sağlandı.
     Koç Holding Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi'nin uygulama alanının ilkini Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimleri oluşturuyor. Uygulamada ikinci yaklaşım ise tüm Koç Topluluğu şirketlerinin "Engelli Dostu İşyeri" haline getirilmesi. Bu aşamada Koç Topluluğu şirketlerinin ve bayilerinin işyerlerinin fiziki şartlarının engelliler için erişilebilirliği gözden geçirilerek 2 yıl içinde iyileştirilmeler yapılması planlanıyor.
     Projenin uygulamasının son ayağını ise Koç Topluluğu'nun bayi ve şirketlerinin desteğiyle engelli dostu ürün ve hizmet geliştirme çalışmaları oluşturuyor.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir