Koç Holding ilk yarıda 1 milyar 25 milyon lira net kar etti -Koç Holding CEO'su Turgay Durak:…

  • Yazı boyutu
Koç Holding ilk yarıda 1 milyar 25 milyon lira net kar etti
     -Koç Holding CEO'su Turgay Durak:…

Koç Holding ilk yarıda 1 milyar 25 milyon lira net kar etti -Koç Holding CEO'su Turgay Durak: -"Ülkemize ve geleceğe olan güvenle yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Yılın ilk yarısında kombine yatırımlarımız bir önceki senenin aynı dönemine oranla iki kattan fazla artış kaydederek, 840 milyon liradan 1 milyar 816 milyon liraya yükseldi"

Koç Holding, yılın ilk yarısında 1 milyar 25 milyon lira net kar elde etti.
     Koç Holding, 2012 yılının ilk yarısında konsolide bazda toplam satış gelirlerini yüzde 21 artırarak 40 milyar 758 milyon liraya yükseltirken, 2 milyar 99 milyon lira vergi öncesi kar ve 1 milyar 25 milyon lira azınlık payı sonrası net kar elde etti.
     Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Turgay Durak, Koç Holding'in 2012 ilk yarı sonuçlarını değerlendirdi. Koç Holding'in bu yıl Fortune Dergisi tarafından yayınlanan Global 500 listesindeki tek Türk şirketi olarak, 25 sıra daha yükseldiğini ve 222'nci olduğuna dikkati çeken Durak, şunları kaydetti:
     "2012 yılında da yeni yatırımlarla büyümeye devam ediyoruz. En büyük ihracat pazarımız olan Avrupa'da yaşanan tüm zorluklara karşın yurt dışı satış gelirlerimizi ilk yarıda dolar bazında yüzde 11 artırdık. Yurt dışı piyasalardaki durgunluk ve faiz oranlarında kısa sürede bir gevşeme beklenmemesi sebebiyle iç piyasadaki sıkışıklık tüm sektör ve şirketleri doğal olarak etkilemektedir. Global piyasalarda yaşanan tüm problemlere karşın yılbaşından bu yana yurt içinde net olarak 2 bin 592 kişiyi daha bünyemize katarak, topluluğumuz bünyesinde istihdam ettiğimiz toplam kişi sayısını 83 bin 579'a yükseltmiş olduk. Ülkemize ve geleceğe olan güvenle yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Yılın ilk yarısında kombine yatırımlarımız bir önceki senenin aynı dönemine oranla iki kattan fazla artış kaydederek, 840 milyon liradan 1,816 milyon liraya yükseldi. 2012 dünya ekonomileri için zorlu bir yıl olmaya devam ediyor. Koç Topluluğu olarak global oyuncu olma yolunda hızla ilerlerken her yıl artan düzeyde yatırımla istihdam yaratan yatırım projeleri geliştiriyoruz"
    
     -"Hedefimiz dünyada lider Türk şirketleri yaratmak"-
    
     Turgay Durak, Türk şirketlerini ve Türkiye'nin marka değerini yükseltmek için sadece Türkiye'de değil, dünyada lider şirketler yaratılması gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Bu vizyonla var gücümüzle çalışıyoruz. Arçelik bu açıdan öncü şirketimiz. İlk yarıda uluslararası satış gelirlerini yıllık bazda yüzde 59 artıran Arçelik, dünyadaki farklı üretim ve satış olanaklarını sürekli araştırarak organik büyümesinin yanı sıra satın alma ve yatırım fırsatlarını da kovalamaya devam ediyor. Türkiye'de yabancı ortaklar ile yürüttüğümüz güçlü operasyonların özellikle Avrupa'da gözlenen ciddi durgunlukla karşılaştırıldığında önemli birer başarı hikayesi olarak ön plana çıkıyor. Türkiye'de gösterdiğimiz başarılı performans ortaklarımızı uzun vadede Türkiye'deki üretim merkezlerimizi daha da geliştirmek için cesaretlendiriyor. Şu anda Ford ile Türkiye'de 1 milyar dolar büyüklüğünde bir yatırımla 3 yeni hafif ticari araç ve 250 milyon dolara kuracağımız 3. fabrika için Ford Otosan hızla çalışıyor. Tofaş bünyesinde ise Fiat ile farklı markalar için üretim yaparak bir yandan iç piyasaya sunduğumuz ürün yelpazemizi genişletiyor bir yandan da ihraç pazarlarımızı çeşitlendirerek coğrafi riski asgari düzeye indiriyoruz. Tüm bu gelişmeler ülkemize uzun vadeli ve katma değer yaratan yeni yatırımların kapılarını açıyor."
    
     -"Tüpraş, sadece Türkiye için değil bölgemiz için örnek bir şirket"-
    
     Turgay Durak, toplam satışlar ve ihracatta Türkiye'nin 1 numaralı şirketi olan Tüpraş bünyesinde yaptıkları yatırımlarla büyümeye devam edeceklerini vurgulayarak, "Tüpraş'ın 2.4 milyar dolar yatırım sonucu gerçekleşecek olan 'Fuel Oil Dönüşüm Projesi' için global piyasalardan temin ettiğimiz 2.1 milyar dolar büyüklüğündeki finansman işleminin 'Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesinde En İyi Yapılandırılmış Finansman İşlem Ödülü' alması hem Koç Topluluğu'na hem de Türkiye ekonomisine duyulan güvenin önemli bir kanıtıdır" dedi.
     Bankacılık sektörünün Türkiye ekonomisinin uzun vadeli gelişiminde çok önemli bir yeri olduğunun altını çizen Durak, Koç Topluluğu olarak bu sektöre olan inançlarının ve taahhütlerinin çok güçlü olduğunu vurguladı.
     Yılın ilk yarısında Yapı Kredi Bankası'nın 10 şube daha açarak toplam şube sayısını 918'e yükselttiğini belirten Durak, "TL kredilerde ilk altı ayda yüzde 11 büyürken, özellikle ihtiyaç kredilerinde yüzde 13, KOBİ kredilerinde yüzde 8 ve orta ölçekteki ticari kredilerdeki yüzde 12'lik yıllık artışlarla ekonomimizdeki 'yumuşak iniş' senaryosuna desteğimizi sürdürüyoruz" bilgisini verdi.
    
     -"Çevreye ve topluma saygılı yatırımlar yapıyoruz"-
    
     Durak, Koç Topluluğu olarak tüm projelerinde topluma olan katkılarını azamiye çıkardıklarını, her zaman çevre dostu stratejiler üretmeyi hedeflediklerini ifade ederek, "Koç Topluluğu şirketleri bu kapsamda çok değerli projeler geliştirdi ve önemli ödüller aldı. Bu çerçevede Tofaş'ın Avrupa Birliği kriterlerine göre 'En İyi Çevre Yönetimine Sahip Şirketi' seçilmesini ve müşteri ilişkilerinden KSS projelerine kadar pek çok alanda ödül alan OPET şirketinin 81 ilde 81 örnek köy isimli yeni 'eko-köy' projesiyle göçleri önlemeye katkımızı artırmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.
     Koç Topluluğu'nun tüm paydaşlarının gücünü arkasına alarak yürüttüğü sosyal sorumluluk projeleri ile var olduğu her alanda fark yaratmayı sürdürdüğünü vurgulayan Turgay Durak, Ülkem İçin projesinin 2012-2013 yılı uygulaması olarak Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) işbirliğinde Ülkem İçin Engel Tanımıyorum projesine başladıklarını kaydetti. Durak, proje ile ülkedeki engellilik kavramının sorun olmaktan çıkarak, hak temelli bir yaklaşımla ele alınmasını sağlamak için çalışacaklarını söyledi.
    
    
    

Bu haberi 212 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir