Koç Holding'den 2012 yılında 2,3 milyar lira net kar -Holding, 2012 yılında toplam konsolide…

  • Yazı boyutu
Koç Holding'den 2012 yılında 2,3 milyar lira net kar
     -Holding, 2012 yılında toplam konsolide…

Koç Holding'den 2012 yılında 2,3 milyar lira net kar -Holding, 2012 yılında toplam konsolide satış gelirlerini yüzde 13 artırarak 84,8 milyar liraya yükseltti -Koç Holding CEO'su Turgay Durak: -"2012'de toplam 4,9 milyar liralık rekor düzeyde kombine yatırım gerçekleştirdik. 2013'te ise 6,8 milyar lira kombine yatırım planlıyoruz" -"Topluluk şirketlerimiz 2012 yılında Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 10'unu gerçekleştirdi" -"Arçelik Grubu 2012'de Batı Avrupa'da pazar payını yüzde 7,1'e çıkartarak tüm Avrupa'da ciro bazında üçüncü sıraya yükseldi" -"2013 yılında büyüme dinamiklerinin tekrar hız kazanmasını ve Türkiye'de yüzde 4,5 dolaylarında bir büyüme gerçekleşmesini bekliyoruz"

Koç Holding, 2012 yılında azınlık payı sonrası konsolide net karını 2,3 milyar lira yükseltti.
     Koç Holding'den yapılan açıklamaya göre, Koç Holding, 2012 yılında toplam konsolide satış gelirlerini yüzde 13 artırarak 84,8 milyar liraya, azınlık payı sonrası net karını 2,3 milyar liraya çıkardı.
     Holdingin 2012 yılı sonuçlarını değerlendiren Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Turgay Durak, bir yılı daha karlı bir büyümeyle geride bıraktıklarını, sektörlerdeki liderlik pozisyonlarını pekiştirmeye devam ettiklerini ve önemli yatırımlara imza attıklarını ifade etti.
     Durak, 2012 yılında pazardaki olumsuz ekonomik konjonktüre karşın, büyüme odaklı yatırımlara hız kesmeden devam ettiklerini belirterek, "2012'de toplam 4,9 milyar liralık rekor düzeyde kombine yatırım gerçekleştirdik. 2013'te ise 6,8 milyar lira kombine yatırım planlıyoruz. Hedefimiz her zaman kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanarak ülkemiz ve paydaşlarımız için sürekli ve yüksek getirili yatırımlara dönüştürebilmektir. Hem hissedar ve paydaşlarımıza hem de ülkemize en yüksek katkıyı sağlamak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz" görüşünü dile getirdi.
     Koç Holding olarak 2012 yılında hem yurt içinde hem yurt dışında gelişen zorluklara karşın başarılı sonuçlara imza attıklarına dikkati çeken Durak, 2012 yılının Türkiye'de hızlı büyüme dinamiklerini yavaşlatmaya yönelik ekonomik tedbirlerin, yurt dışında ise finansal piyasalarda süregelen belirsizliklerin damga vurduğu bir yıl olduğunu kaydetti.
     Durak, 2013 yılında büyüme dinamiklerinin tekrar hız kazanmasını ve Türkiye'de yüzde 4,5 dolaylarında bir büyüme gerçekleşmesini beklediklerini belirtti.
     Türk şirketlerinin global bazda rekabetçi avantajlarını artırmak adına teknolojiye ve inovasyona yaptıkları yatırımlarla öncü ve anahtar rollerini sürdürmenin, 2013'te de en önemli öncelikleri olacağını vurgulayan Durak, topluluk şirketlerinin 2012 yılında Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 10'unu gerçekleştirdiğinin altını çizdi.
    
     -"Koç Topluluğu, Türk şirketleri için uygun koşullarla finansmana erişimde önemli bir örnek"-
    
     2012 yılında Koç Topluluğu'nun enerji sektöründe petrol ve LPG'de açık ara üstünlüğünü koruduğunu kaydeden Durak, Opet'in, sektöründe pazar payını en çok artıran şirket olarak ikinciliğini koruduğunu ifade etti.
     Durak, Aygaz Grubu'nun Aygaz-Mogaz-Lipet markalarıyla sektörde açık ara liderliğini sürdürdüğünü anımsatarak, AES Entek'in de Kırıkkale'de Tüpraş'a enerji sağlayacak 220 MW'lık doğalgaz santrali üzerinde çalışmalara başladığını belirtti.
     Enerji sektöründe Tüpraş'ın aldığı 2,1 milyar dolar tutarındaki kredinin, "Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesinde En İyi Yapılandırılmış Finansman İşlem Ödülü"ne layık görüldüğünü hatırlatan Durak, gerek benzer yapılandırılmış finansman işlemleri gerekse yeni tahvil ihraçlarıyla Koç Topluluğu'nun Türk şirketleri için uygun koşullarla finansmana erişimde önemli bir örnek teşkil ettiğinin altını çizdi.
     Durak, otomotivde daralan yurt içi pazara karşın liderliklerini yüzde 27 pazar payıyla devam ettirdiklerini aktararak, Ford Otosan ve Tofaş'ın, önemli üretim üsleri olma özelliklerini bu yıl da pekiştirdiklerini kaydetti.
     Otokar'ın hem Türkiye hem de Koç Topluluğu için stratejik öneme sahip milli tank projesi Altay'ın ilk prototiplerini izlediklerini hatırlatan Durak, Otokoç'un 2012'de gerçekleştirdiği tahvil ihracıyla otomotiv perakendeciliği sektöründe bir ilki başardığı ve Türk Traktör'ün ise 2012'de toplam ihracat cirosunu yüzde 44 artırdığı bilgisini verdi.
     İç pazarda liderliğini korumayı 2012 yılında da sürdüren Arçelik'in global pazarda da büyümesini sürdürdüğünü belirten Durak, "Arçelik Grubu 2012'de Batı Avrupa'da pazar payını yüzde 7,1'e çıkartarak tüm Avrupa'da ciro bazında üçüncü sıraya yükseldi. 2011 sonunda Güney Afrika'da satın alınan Defy şirketinin entegrasyonu başarılı şekilde tamamlanırken, yeni üretim hatları için yaklaşık 24 milyon dolar yatırım yapıldı. Ayrıca Ukrayna ve Mısır'da birer satış şirketi kuruldu. Dayanıklı tüketim sektöründe erişilen piyasa payları bir yandan dikkat çekerken, diğer yandan Türk şirketleri adına gurur veriyor" yorumunu yaptı.
    
     -"Arçelik, en inovatif şirket"-
    
     Durak, Yapı Kredi'nin Türk Lirası cinsinden kredilerde, mevduat hacminde ve temel bankacılık gelirlerinde sektör ortalamasının üzerinde büyüme gerçekleştirdiğine dikkati çekti.
     Yapı Kredi'nin, küresel ekonomide yaşanan zorlu döneme karşın, 1,4 milyar dolar karşılığı sendikasyon kredisi ile Türk bankacılığındaki en yüksek sendikasyon kredisini aldığını anımsatan Durak, ayrıca 3,2 milyar dolar tahvil ihracı gerçekleştirdiğini ifade etti.
     Durak, 2012 yılını 928 şubeyle kapatan Yapı Kredi'nin, kredi kartları, leasing ve faktoringdeki liderliğini koruduğu ve sağlık sigortacılığında sektör lideri, yatırım fonlarında ve hisse senedi aracılık işlemlerinde ise ikinci olduğunu vurguladı.
     2012 yılında Ar-Ge yatırımlarında hız kesmediklerini bildiren Durak, "Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen ilk Ar-Ge Merkezleri Zirvesi'nde Arçelik 2 ödülle, Ford Otosan, Tofaş ve Tüpraş birer ödülle bizleri mutlu etti. Ayrıca Türkiye'deki en yüksek patent başvurusuna sahip Arçelik, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından ilk kez verilen 'en inovatif şirket' ödülünü aldı" bilgisini verdi.
    
     -Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi-
    
     Durak, 2012'de gerek Vehbi Koç Vakfı çalışmaları gerekse kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri açısından kayda değer bir çalışma yılını tamamladıklarını belirterek, "Ülkem İçin Engel Tanımıyorum" projesinin çalışan ve bayi desteğiyle tüm Türkiye'ye yayıldığını aktardı.
     Koç Holding'in Milli Eğitim Bakanlığı ve Vehbi Koç Vakfı işbirliğinde yürüttüğü MLMM projesinde de Koç Topluluğu'nun güçlü yanlarının Türkiye'de işsizlik, mesleksizlik ve nitelikli iş gücü ihtiyacı sorunlarının çözümü için seferber edilmesi üzerine kurulu olduğunu hatırlatan Durak, "Bu proje okullar ve işletmeler arasında kurulabilecek işbirliklerinin adımları ve faydaları üzerine model oluşturdu. Tüm topluluk şirketlerimizle kurduğumuz ve yürüttüğümüz okul-işletme işbirliği modelinin Türkiye'de birçok projeye ve şirkete ilham verdiğini görüyoruz. Bu modeli Türk iş dünyasına yaygınlaştırma çabalarımız sürüyor" ifadelerini kullandı.
    
     -"Tıp Fakültesi'ne bağlı Sağlık Bilimleri Kampüsü'nün ilk fazı 2014 Eylül'de açılacak"-
    
     Durak, geçen yıl temeli atılan Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne bağlı Sağlık Bilimleri Kampüsü'nün ilk fazının 2014 Eylül'de açılacağını, hem Tıp Fakültesi hem de Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak inşa edilen kampüsün, kendi türünde Türkiye'deki en büyük projelerden biri olacağını vurguladı.
     Vehbi Koç Vakfı'nın finanse edeceği çağdaş sanat müzesinin İstanbul'a önemli bir katkı sağlayacağına işaret eden Durak, 2012 yılında Vehbi Koç Vakfı'nın şekillenen bir başka projesinin ise "Model Okul" olduğunu anımsattı.
     Durak, ayrıca yenilikçi eğitim ortamları ve pedagojik yaklaşımlar sunacak olan bu okulun mimari projeleri için eğitim tesisleri alanında tanınmış bir ABD'li firma Canon Design ile anlaşma imzalandığını, "Model Okul"un tekrarlanabilir ve uyarlanabilir bir model olarak hayata geçirilmesinin planlandığını da ekledi.
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir