Koç Holding Dayanaklı Tüketim Grubu Başkanı Çakıroğlu: -'Her yıl ortalama yüzde 5'in üzerinde…

  • Yazı boyutu
Koç Holding Dayanaklı Tüketim Grubu Başkanı Çakıroğlu:
     -'Her yıl ortalama yüzde 5'in üzerinde…

Koç Holding Dayanaklı Tüketim Grubu Başkanı Çakıroğlu: -'Her yıl ortalama yüzde 5'in üzerinde verimlilik artışı gerçekleştiriyoruz. Başta fabrikalarımız olmak üzere bu bize tüm süreçlerde rekabetçi avantaj sağlıyor"

Koç Holding Dayanaklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, kendilerine çok yüksek hedefler koyduklarını belirterek, "Her yıl ortalama yüzde 5'in üzerinde verimlilik artışı gerçekleştiriyoruz. Başta fabrikalarımız olmak üzere bu bize tüm süreçlerde rekabetçi avantaj sağlıyor" dedi.
     Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) düzenlediği, "Düşük Karbon Ekonomisine Geçiş: 18. Taraflar Toplantısı (COP 18/Doha) ve Sonrası için Beklentiler" konferansında konuşan Çakıroğlu, bu yıl ikinci defa iklim zirvesinde hem iş dünyasını hem de Türkiye'yi temsil etme fırsatı bulduğunu ifade ederek, "Avrupa Enerji Ajansı'nın değerlendirmelerine baktığımızda şunu görüyoruz: Karbon salınımının azaltılması konusunda enerji verimliliğin katkısı yenilebilir enerjiye yapılacak yatırımlardan çok daha yüksek olarak hesaplanıyor" dedi.
     Arçelik'in bugün beyaz eşya sektöründe dünyanın önde gelen oyuncularından biri olduğunu belirten Çakıroğlu, şunları kaydetti:
     "Kendi işimize baktığımızda karbon salınımı ile ilgili şunu tespit ettik. Bizim ürünlerimizdeki karbon salınımı büyük ölçüde kullanma aşamasında ortaya çıkıyor. Hatta karbon salınımının yüzde 95'i kullanılırken ortaya çıkıyor. Bu da bize enerji verimliliği konusundaki çalışmalara, inovasyona ağırlık verme konusunda önemli bir yönlendirici oldu. Toplam enerji tüketiminin yüzde 25'i hanelerde gerçekleşiyor. Bunun da yarısı elektrikli ev aletleri tarafından kullanılıyor. Biz bu konuya yatırım yaptıkça, inovasyon, Ar-Ge'ye yatırım yaptıkça şunu görüyoruz. Dünyanın enerji verimliliği, su verimliliği en yüksek ürünlerini geliştirip pazarlayabiliyoruz. Rekabetçi fark yaratarak en gelişmiş pazarlarda özellikle Batı Avrupa başta olmak üzere yıllardır düzenli olarak pazar payımızı artırma başarısını gösterdik."
     Enerji verimliliğinin önemli hedeflerinden birisi olduğuna dikkati çeken Çakıroğlu, "Kendimize çok yüksek hedefler koyuyoruz. Her yıl ortalama yüzde 5'in üzerinde verimlilik artışı gerçekleştiriyoruz. Başta fabrikalarımız olmak üzere bu hedef bize tüm süreçlerde rekabetçi avantaj sağlıyor. Maliyet optimizasyonu yönünden bu rekabetçi avantajı ürün inovasyonu ile birleştirdiğimizde sürdürülebilirlik konusundaki hassasiyetimizi iş modeline entegre etme başarısını gösterebiliyoruz" dedi.
     Çakıroğlu, kendi vizyonları konusunda büyük bir taahhüt altına girdiklerini ifade ederek, "Vizyonumuzda diyoruz ki 'Dünyaya saygılı dünyada saygın'. Bunun arkasında şu var. Global olarak büyüme, yayılma vizyonu ile hareket ediyoruz. Bunu yaparken kullandığımız her kaynağa azami seviyede hassasiyet göstereceğimizi vurguluyoruz. Bu hassasiyetimizi toplam iş modelimizin bir parçası haline getirdik" şeklinde konuştu.
    
    
    

Bu haberi 174 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir