Koç Holding Dayanaklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu: -"Avrupa…

  • Yazı boyutu
Koç Holding Dayanaklı Tüketim Grubu 
  Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu:
  -"Avrupa…

Koç Holding Dayanaklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu: -"Avrupa pazarı, toplamda yüzde 2-3 oranında küçülürken biz tüm pazarlarda iki haneli büyümeler gerçekleştirdik" -Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık: "Artık global şirketlerle işbirliği ve ortaklıklar yapabiliyoruz. Ortak üretim yapabiliyoruz. Bu da bizim çok önemli kazancımızdır"

Koç Holding Dayanaklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, Avrupa pazarı'nın toplamda yüzde 2-3 oranında küçülürken, kendilerinin tüm pazarlarda iki haneli büyümeler gerçekleştirdiklerini söyledi.
     Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) ve TİM'in ev sahipliğinde ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himayelerinde düzenlenen 3. Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi "Küresel Resesyonu Aşmada Dinamik Dış Ticaretin Gücü" konulu panelde konuşan Koç Holding Dayanaklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, Arçelik'in günümüzde beyaz eşya sektöründe dünyanın en önde gelen oyuncularından biri olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
     "Arçelik, beş ülkede 14 üretim tesisi ile faaliyette bulunuyor. Türkiye'nin dışında Romanya, Rusya, Çin ve Güney Afrika'da üretim tesislerimiz var. Beyaz eşya kategorisindeki tüm ürünleri üretiyoruz. Ağırlıkla Avrupa ülkeleri olmak üzere toplam 23 ülkede satış ve pazarlama şirketlerimiz var. Avusturalya'dan Mısır'a, Ukrayna'ya, İngitere'ye kadar uzanan bir coğrafya da iştiraklerimizle faaliyette bulunuyoruz. 24 bin çalışanımızla ofislerimizde 14 farklı yabancı dille, 15 farklı para birimi ile faaliyet gösteriyoruz."
     Hedeflerinin global varlıklarını daha da artırmak olduğunu vurgulayan Çakıroğlu, "Bu sebeple önümüze önemli bir büyüme planı koyduk" dedi.
     Geçen yıl satışlarınız yüzde 22 büyüttüklerini hatırlatan Çakıroğlu, şunları söyledi:
     "Bu yılın dokuz aylık döneminde yüzde 31 oranında ilave bir büyüme sağladık. Bu büyümenin yaklaşık yüzde 7'lik kısmı geçen yıl satın aldığımız Güney Afrika'daki Defy şirketinin katkısı ile gerçekleşti. Geri kalan bölümü ise tamamen organik olarak gerçekleştirdiğimiz büyümedir.
     Toplam satış kompozisyonumuza baktığımızda bu yıl itibariyle satışlarımızın yaklaşık yüzde 60'lık bölümünü uluslararası faaliyetlerimizde gerçekleştiriyoruz. Ağırlıklı pazarımız Avrupa. Avrupa dışındaki pazarlarda da özellikle de gelişmekte olan ülke pazarlarında hızlı bir şekilde büyüyoruz."
     Çakıroğlu sözlerine şöyle devam etti:
     "Bu yıl Avrupa pazarı, ki dünyada beyaz eşya sektöründe en büyük pazardır. Toplamda yüzde 2-3 oranında küçülürken biz tüm pazarlarda iki haneli büyümeler gerçekleştirdik. İspanya, İtalya, Belçika, Almanya ve Fransa pazarlarında uluslararası markamız Beko en fazla pazar payını artıran marka oldu. İngiltere pazarında buzdolabı ve çamaşır makinesinde liderdik. Bu yıl tüm ürün kategorileri toplamında Beko markamızla pazar lideri konumuna geldik ki İngiltere çok rekabetçi bir pazar. Kriz dönemi diyebileceğimiz 2009 yılından beri pazar payımızı iki katına çıkardık."
     Bir taraftan pazar paylarını artırırken diğer yandan da marka odaklı stratejileri ile markalarının gücünü artırmak, konumunu yükseltmek üzere faaliyette bulunduklarını aktaran Çakıroğlu sözlerini şöyle tamamladı:
     "Bunu yapmak içinde her yıl daha üstün özellikli ürünleri, daha yüksek kapasiteli ürünleri satma başarısını gösteriyoruz. Bir taraftan pazar payımız artarken, diğer taraftan ortalama satış fiyatımızı dolayısıyla toplam karımızı yükseltme becerisini gösteriyoruz."
    
     -"Global şirketlerle işbirliği ve ortaklıklar"
    
     Panelde konuşan Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ise, Türkiye'nin gelecek on yılda kendisine hedef koyduğunu, ülkelerin de firmaların da kendi hedeflerinin olması gerektiği belirterek, şunları kaydetti:
     "Hükümet, yasal düzenlemeleri yapmışsa, iş dünyasının iş yapacağı ortamı hazırlamışsa iş dünyasının başarılı olamama durumu söz konu değildir. Türkiye'de bu konularda ciddi yasal düzenlemeler ve reformlar oldu. Son on yıldaki özelleştirmelerle beraber Türk özel sektörü her alanda faaliyet gösterdi.
     Türk şirketleri, artık sadece ürün ihraç eden şirketler değil. Artık bölgemizdeki ülkelerde şirketler satın alıyoruz, o ülkelerde şirket kuruyoruz, orada iş veren durumundayız. Grup olarak şu anda Arnavutluk'ta bankacılık ve telekom alanında sektör lideriyiz. Orta Asya'da, Irak'ta hem yatırımcıyız, hem ürün satıyoruz, hem de ürün ithal ediyoruz."
     Çalık, Türkiye olarak artık birinci etabı tamamladıklarını artık ikinci etaba geçtiklerinin altını çizerek, "Türk iş dünyası bakıldığında çok dinamik yapıya sahip. 2008 yılında yüzde 50 Avrupa'ya ihracat yaparken, son dönemde rakamsal bir azalma olmasa da oransal olarak farklı bölgelere ihracatı kaydırarak ihracattaki risk payımız azaldı" dedi.
     Türk iş dünyası olarak rekabet güçlerinin rakiplerine göre çok daha yüksek olduğunu söyleyen Çalık, "Artık global şirketlerle işbirliği ve ortaklıklar yapabiliyoruz. Ortak üretim yapabiliyoruz. Bu da bizim çok önemli kazancımızdır. Önümüzdeki on yıla ikinci etap diyoruz. Bu etapta Türk yatırımcıları bulundukları ülkelere hem de Türk ekonomisine katkı sağlayacaktır" şeklinde konuştu.
    
    
    

Bu haberi 97 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir