KOBİDER Genel Başkanı Özgenç: -"Katılım bankalarının kuyum sektörüne murabaha yapmaması veya bu…

  • Yazı boyutu
KOBİDER Genel Başkanı Özgenç:
  -"Katılım bankalarının kuyum sektörüne 
  murabaha yapmaması veya bu…

KOBİDER Genel Başkanı Özgenç: -"Katılım bankalarının kuyum sektörüne murabaha yapmaması veya bu konuda yaygın hale getirilmemesi faiz hassasiyeti taşıyan sektör mensuplarını faize itmektedir" -"Bu durum faizsiz bankacılığın ruhuna ve amacına aykırıdır ve tez zamanda çözüme kavuşturulmalıdır"

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç, "Katılım bankalarının kuyumculuk sektörüne murabaha yapmaması veya bu konuda yaygın hale getirilmemesi faiz hassasiyeti taşıyan sektör mensuplarını faize itmektedir" ifadesini kullandı.
     KOBİDER'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Özgenç ve beraberindeki heyetin, Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Fahrettin Yahşi'yi ziyaretinde, katılım bankalarının kuyum sektörüne murabaha yapmamasının nedenleri ve çözüm önerilerine ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.
     Türkiye'de 50-60 bin civarında kuyumcu ve gümüşçü esnafı olduğuna ve sektörden ekmek yiyen on binlerce insan bulunduğuna değinen Özgenç, şu görüşleri dile getirdi:
     "Katılım bankalarının kuyum sektörüne murabaha yapmaması veya bu konuda yaygın hale getirilmemesi faiz hassasiyeti taşıyan sektör mensuplarını faize itmektedir. Bu durum faizsiz bankacılığın ruhuna ve amacına aykırıdır ve tez zamanda çözüme kavuşturulmalıdır.
     Türkiye'de faaliyette bulunan dört katılım bankasından Albaraka Türk, Bank Asya ve Türkiye Finans'ın danıştığı Prof. Dr. Hayrettin Karaman, altın kredi konusunda külçe altın ve sarrafiye altın hariç diğer takı ürünleri için olumlu görüş belirtmiştir fakat kredi verip vermeme inisiyatifinin bankalarda olduğunu söylemiştir. Günümüz şartlarında değişim aracı olmayan (mal alım satımında para yerine kullanılmayan) altın ve gümüş ürünler katılım bankaları yetkililerinin farklı görüş belirtmelerinden ötürü mesele çözümsüz kalmıştır."
     Fahrettin Yahşi ise kuyum sektörüne kredi açılmasının çok yaygın bir uygulama olmadığı ve bu konuda tereddütlü görüşler bulunduğu için kuyumculara ihtiyaçları doğrultusunda kredi verilemediğini belirtti. Altın ve gümüş işiyle uğraşan kesimin fonlanmasının gerekli olduğuna değinen Yahşi, bu konudaki belirsizliğin çözülmesi noktasında Türkiye Katılım Bankaları Birliği'ne öneride bulunacağını kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 238 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir