KOBİDER Başkanı Özgenç: -"Merkez Bankası'nın indirdiği 1,5 puanlık koridor faizi, aynı oranda…

  • Yazı boyutu
KOBİDER Başkanı Özgenç:
  -"Merkez Bankası'nın indirdiği 1,5 puanlık koridor faizi, 
  aynı oranda…

KOBİDER Başkanı Özgenç: -"Merkez Bankası'nın indirdiği 1,5 puanlık koridor faizi, aynı oranda kredi faizlerine yansımalı" -"Faizlerin düşürülmesi KOBİ'leri olumlu etkileyecek

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, "Merkez Bankası'nın indirdiği 1,5 puanlık koridor faizi, aynı oranda kredi faizlerine yansımalı" dedi.
     KOBİDER Başkanı Nurettin Özgenç yaptığı yazılı açıklamada, "Kredilerin yaygınlaşması ve KOBİ'lerin daha ucuz kredi kullanabilmesi için faizlerin düşürülmesi gerekliydi ve düşürüldü. Şimdi sıra kredi faizlerinin düşürülmesindedir. Dünyada ve Türkiye'de hemen hemen bütün faiz çeşitleri düşüyor. Merkez Bankası'nın cesur faiz indirimi ile birlikte diğer bankalar da kredi faiz oranlarını azaltmalıdır" ifadelerini kullandı.
     Merkez Bankası'nın faizleri düşürmesinin üretim için önemli bir unsur olduğunu dile getiren Özgenç, "Esnaf ve KOBİ'lere verilen kredi faizinin daha düşük olması halinde rekabet edilebilirlik artacaktır. Esnaf ve sanatkarlar için düşük faizli kredi desteği, bu kesimin üretimini artırıcı, rekabet gücünü geliştirici bir araç olmalı. Ülkemizde esnaf ve sanatkarlara yönelik olarak düşük faizli kredi uygulamaları üretimi ve üretkenliği artırmak için süreklilik göstermeli" dedi.
    
     -"Faiz indirimi kredi almayı düşünenler için fırsat olabilir"-
    
     Özgenç, KOBİ'lerin yapısal özelliklerinin analiz edildiğinde finansmana ulaşımdaki alanlarda yoğunlaştığını anımsatarak söz konusu alanlarla birlikte yatırım ve iş yapma ortamının geliştirilmesine yönelik olarak alınacak tüm tedbirlerin KOBİ'lerin rekabet gücünün artırılmasına katkı sağlayacağını kaydetti.
     Özgenç, şunları ifade etti:
     "Ülkemiz KOBİ'lerinin rekabet gücünü artırmak için öncelikle düşük faizli kredi bulabilme imkanı sağlanmalı. Mikro anlamda da finansmana erişimin kolaylaştırılması için alternatiflerin üretilmesi lazım. Türkiye ekonomisinin dinamosu konumunda olan KOBİ'ler finansmana ulaşımda zorluk çekmemeli. Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin finansman ihtiyaçları daha hızlı şekilde karşılanmalı. Ülkemizdeki işletmelere dünyadaki rakipleri ile rekabet etmeleri için gerekli finansman desteği sağlanmalı. Dünyadaki rakipleri alternatif finansman araçlarından rahat bir şekilde faydalanabilirken bizim KOBİ'lerimiz böyle bir imkandan geri kalmamalı."
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir