KOBİDER Başkanı Özgenç: -Büyük alışveriş merkezlerinin her türlü ürünü satmasıyla yaşanan…

  • Yazı boyutu
KOBİDER Başkanı Özgenç:
  -Büyük alışveriş merkezlerinin her türlü ürünü 
  satmasıyla yaşanan…

KOBİDER Başkanı Özgenç: -Büyük alışveriş merkezlerinin her türlü ürünü satmasıyla yaşanan haksız rekabet küçük esnafı bitirme noktasına getirdi"

Küçük Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, "büyük alışveriş merkezlerinin her türlü ürünü satmasıyla yaşanan haksız rekabetin küçük esnafı bitirme noktasına getirdiğini iddia etti.
     Özgenç, yaptığı yazılı açıklamada, alışveriş merkezlerinin (AVM) kuralsız bir şekilde her yerde açıldığını, bu nedenle cadde esnafının iş yapamaz hale geldiğini savundu.
     Esnafın, AVM'lerin içinde bulunan büyük marketlerle rekabet edebilme şansı olmadığını ifade eden Özgenç, "Büyük alışveriş merkezlerinin her türlü ürünü satmasıyla yaşanan haksız rekabet küçük esnafı bitirme noktasına getirmiştir. Şehir içerisinde bir biri ardına açılan AVM'ler nedeniyle cadde esnafı kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır" iddiasını dile getirdi.
     Özgenç, hükümetin küçük esnafı korumak adına 2006 yılında hazırladığı "Alışveriş Merkezleri, Büyük Mağazalar ve Zincir Mağazalar Kanun Tasarısı Taslağı"nın Meclis gündemine alınarak yasalaşmasını istedi.
     Dünyanın hiç bir şehrinde İstanbul'daki kadar çok sayıda alışveriş merkezi olmadığını ileri süren Özgenç, İstanbul'un en merkezi yerlerinde 52 AVM yapıldığını ve yenilerinin de yapılmakta olduğunu belirtti.
     İstanbul'un en merkezi ilçelerinden Şişli ve komşu ilçeleri Beyoğlu, Kağıthane, Beşiktaş ve Sarıyer'de 500 metre arayla 5 dakika mesafe ile AVM'ler bulunduğunu dile getiren Özgenç, "Şehir merkezlerinde açılan büyük mağazalar sadece esnafa zarar vermiyor, aynı zamanda kentin dokusuna, trafiğine, ulaşımına da zarar veriyor" değerlendirmesini yaptı.
     Perakende piyasasını düzenleyecek yasanın gecikmesi halinde kuralsız büyüyen AVM'lerin de zarar göreceği uyarısında bulunan Özgenç, "Bakkal, manav ve kasap olmadan semt olmaz. Küçük esnaf, mahallenin, sokağın ve caddenin sönmeyen ışığıdır, sosyal koruyucusudur. Dolayısıyla bu kesim ayakta tutulmazsa mahalledeki sosyal ilişkiler noksan kalır" yorumunu yaptı.
    
    
    

Bu haberi 129 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir