KOBİDER Başkanı Nurettin Özgenç: -'KOBİ'lerin, desteklendiği müddetçe ihracat noktasında çok…

  • Yazı boyutu
KOBİDER Başkanı Nurettin Özgenç:
  -'KOBİ'lerin, desteklendiği müddetçe ihracat noktasında 
  çok…

KOBİDER Başkanı Nurettin Özgenç: -'KOBİ'lerin, desteklendiği müddetçe ihracat noktasında çok daha iyi yerlere geleceklerine inanıyorum"

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, KOBİ'lere yapılan desteklerin artmasıyla KOBİ'lerin ihracata olan katkılarının da o seviyelerde artacağını ifade etti.
     Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), 2011 yılına ait yayımladığı "Girişim Özelliklerine Göre Dış Ticaret İstatistikleri"nde, 2011 yılında 52 bin 495 girişimin ihracat, 63 bin 351 girişimin ithalat yaptığı bilgisi yer aldı. İstatistik verilerine göre, ihracatın yüzde 59,6'sı, ithalatın ise yüzde 39,9'u KOBİ'ler tarafından yapıldı.
     Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan KOBİDER Başkanı Özgenç, KOBİ'lerin eskiye nazaran daha çok farklı pazarlara açılarak kendilerini ve vizyonlarını genişlettiklerini söyledi. Vizyon büyüterek farklı pazarlara açılan KOBİ'lerin ihracata katkılarının çok açık bir şekilde görüldüğünü kaydeden Özgenç, "KOBİ'lerin, desteklendiği müddetçe ihracat noktasında çok daha iyi yerlere geleceklerine inanıyorum. Dolayısıyla ihracattaki katkıları daha da artacaktır. Bundan dolayı KOBİ'lerin desteklenmesi gerektiğini, bu destek sonrasında daha fazla pazarlara açılacaklarını söylüyoruz" ifadelerini kullandı.
    
     -"KOBİ'ler çok hızlı büyüyecek"-
    
     Yeni teşvik yasasıyla birlikte KOBİ'lerin daha iyi duruma geleceklerini ifade eden Özgenç, "Yeni teşvik yasasını Türkiye için çok olumlu buluyoruz. Yeni teşviklerin daha iyi anlatılması durumunda KOBİ'lerin çok hızlı büyüyeceğini düşünüyorum. Hala destek ve teşvik alamayan KOBİ'ler var. Bu konuda eksik bilgiye sahip olan firmalar var. KOBİ'ler yeterince aydınlatılıp bilgilendirilirse büyümelerine katkı sağlanacak. Bu da farklı pazarlara açılıp, ihracattaki paylarını artırmalarını sağlayacaktır" diye konuştu.
     Mayıs dönemi işsizlik verilerine KOBİ'lerin katkısı konusuna da değinen Özgenç, "İşsizliğin azalmasında en büyük katkıyı sağlayan KOBİ'ler, işleri büyüdükçe istihdamını da artıracaktır" dedi.
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir