KOBİDER Başkanı Nurettin Özgenç: -"Kuyumcular da eczacılar gibi hakkını arayabilmesi için…

  • Yazı boyutu
KOBİDER Başkanı Nurettin Özgenç:
  -"Kuyumcular da eczacılar gibi hakkını arayabilmesi için…

KOBİDER Başkanı Nurettin Özgenç: -"Kuyumcular da eczacılar gibi hakkını arayabilmesi için sokağa dökülüp eylem yapıp, kepenk mi kapatmalı-"

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, bankalara şubelerden Cumhuriyet ve ziynet altını alıp satma yetkisi verilmesinin haksız rekabete sebep olacağını belirterek, "Kuyumcular da eczacılar gibi hakkını arayabilmesi için sokağa dökülüp eylem yapıp,kepenk mi kapatmalı-" dedi.
     Özgenç, yaptığı yazılı açıklamada, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) Bankaların Kıymetli Maden Alım Satımına ve Alacaklarından Dolayı Edindikleri Emtia ve Gayrimenkullerin Elden Çıkarılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'ğin Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, "Bankalara şubelerden Cumhuriyet ve ziynet altını alıp satma yetkisi verilmesi haksız rekabete sebep olacaktır. Bu yasa ile kuyum sektörü çok büyük darbe alabilir. Bu yanlıştan dönülmeli. Kuyumcular da eczacılar gibi hakkını arayabilmesi için sokağa dökülüp eylem yapıp,kepenk mi kapatmalı-" dedi.
     KOBİDER olarak kuyumcular açısından büyüyen tehlikeyi görerek bu konuya daha öncede dikkat çektiklerini vurgulayan Özgenç, şu ifadelere yer verdi:
     "Şimdi ise yanılmadığımız net olarak ortada. Bankaların altın satma eğiliminde olduğunu ve bu konuda çalışma başlatılması sırasında çekincelerimizi, kaygılarımızı dernek olarak dile getirmiştik. Altın konusunda ise bankalar bangır bangır reklam vererek altın mevduat hesabı açıyorlar ve internetten altın alım-satımı yapıyorlar. Hazırlanan yönetmelik sayesinde de cumhuriyet altını,ziynet çeyrek ve yarım altın satabilecekler. Bu gün gelinen nokta itibarıyla yanılmadığımız gün gibi ortada. Esasında sarraf ve kuyumcular açısından önem arz eden bu konuda gereken hassasiyeti göstermeyen kuyum sektörünün temsilcileri hatalıdır. Sektör temsilcilerinin sorunların çözümünde aktif olmadığını kuyumcu mesleğinin ve kuyumculuların ekonomik çıkarının korunmasında tepkisiz ve etkisiz kalınmıştır."
     Özgenç, kuyumculuk sektör temsilcilerinin böylesine elzem bir konuda gerekli tepkiyi göstermekten aciz kaldığını, demokratik bir hakkın gereği olarak mesleğin hakkını ve çıkarını korumak için tepki gösteremeyenlerin mevcut durumu kabullendiğini kaydeden Özgenç, "Kuyumcu sektörünün temsilcilerinin "Bankalar mesleğimizden elini çek demedikçe" gereken haklı tepkiyi göstermedikçe, seslerini yetkililere duyurmadıkça bankaların altın mevduatta toplar Cumhuriyet altını da satabilir diye 27 Haziran 2012 tarihinde vurgulamıştık. Bu konuda öngörüde bulunduktan 2 ay sonra 24 Ağustos 2012'de BDDK altın taslağı hazırlamaya başladı ve dünde yürürlüğe girdi. Öngörülerimizde haklı olduğumuz ortada" ifadesini kullandı.
     Özgenç, hükümet tarafından 2009'da ecza satışı üzerine düzenlenme yapılmak istendiğini vurgulayarak, "Ama ecza meslek örgütleri yılmadan ve usanmadan var güçleriyle hazırlanmak istenen tasarıyı protesto etmişlerdir. Hatta bir gün kepenk bile kapatmışlardır. KOBİDER olarak biz esnafın eylem yapmasından yana değiliz. Ancak şayet bu konuda kuyumcunun sesi duyulmuyorsa gerekirse değil bir gün sonuç alınana kadar eylem yapılabilir" dedi.
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir