"Klima lüks olmaktan çıktı"

  • Yazı boyutu
"Klima lüks olmaktan çıktı"

Bir dönem sadece otel ve lüks mekanlarda kullanılan klimalar, artık evlerin vazgeçilmezi haline geldi .Demirdöküm Yönetim Kurulu Başkanı Grosser:"Türkiye'de her geçen yıla göre klima satışları daha da artıyor" "Türkiye'de klima pazarında 2020 yılına geldiğimizde yılık 1.4 milyon adet satış hedefliyoruz"

Mehmet Özcan - Çıktığı ilk yıllarda sadece otel ve lüks mekanlarda kullanılan klimalar, evimizin bir parçası haline geldi.
     Küresel ısınmayla birlikte artan sıcaklıklar, klima satışlarının da artmasına neden oldu. Son 4 yılda Türkiye genelinde 2 milyon 900 bin adet klima satılırken, bu satışların büyük çoğunluğu konutlarda gerçekleşti.
     Demirdöküm Yönetim Kurulu Başkanı Christoph Grosser, AA muhabirine, Türkiye'nin 81 iline klima satışının yapıldığını anlattı.
     Grosser, bu yıl hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında seyrettiğine dikkati çekerek, "Hava şartları bu yıl biraz düşük. Yaz ayları gecikti biraz. Haziran ayının başında olmasına rağmen hava sıcaklığı normalin altında. Ancak her zaman olduğu gibi Temmuz ve Ağustos sıcak geçecektir. Uzmanlar da bunu söylüyor zaten" dedi.
     Hava sıcaklıklarının Temmuz ve Ağustos aylarından itibaren artacağına işaret eden Grosser, bu aylarda klima sektöründe hareketlilik beklediklerini söyledi.
     Grosser, Türkiye'de önümüzdeki yıllarda klima satışlarında önemli artış olacağını vurgulayarak, "Yazın ortalarından itibaren klima satışlarında belli bir oranda artış bekliyoruz. Her geçen yıla göre daha da artıyor klima satışları. Şimdi Türkiye'de bütün 81 ilde kullanılıyor klima. Şu anda satışlar düşük ama ilerleyen dönemlerde mutlaka artacaktır" diye konuştu.
    
     -"Yıllık 1.4 milyon adet satış hedefliyoruz"-
    
     Geçtiğimiz yıl yaklaşık 800 bin adet klima satışı yaptıklarını anlatan Grosser, bu rakamın artacağını ifade etti.
     Grosser, klimaların Türkiye'de ihtiyaç malzemesi haline geldiğini belirterek, şöyle devam etti:
     "Gelecek 5-10 yıl içinde Türkiye'de klima pazarında büyük artışlar bekliyorum. Şu anda aşağı yukarı rakamlar düşük. Çünkü hava sıcaklıkları mevsim şartlarının altında ilerliyor. Ama geçen yıl satışlarımız çok iyiydi. Çünkü sıcaklıklar yüksekti gerçekten. Türkiye'de klima pazarında 2020 yılına geldiğimizde yıllık 1.4 milyon adet satış hedefliyoruz. Böyle bir pazarın oluşacağını düşünüyoruz."
     Türkiye genelinde tüm konutlarda klimanın bulunmasını hedeflediklerini anlatan Grosser, "Artık beyaz eşya gibi bir şey oldu. Tüm aileler kullanmaya başladı. Ama ailelerin ihtiyaç duyduğu bir şey. Bence de herkesin bir tane alması lazım. Klimalar eskiden lüks tüketim olarak görünüyordu. Ama ilerleyen dönemlerde bu algı değişti. Kliması olmayan ev sayısı artık az. İlerleyen yıllarda klima satışlarının artarak devam edeceğini düşünürsek, sektörün daha da büyüyeceğini tahmin ediyorum" ifadelerini kullandı.
    
     -"Türkiye'nin AB'ye girmesine gerek yok"-
    
     Grosser, Türkiye'ye ilk kez 1979 yılında geldiğini ve o tarihten bu yana ülke ekonomisinde önemli değişiklikler olduğunu anlattı.
     Türkiye'nin sürekli büyüyen bir ekonomiye sahip olduğunu anlatan Grosser, "Türkiye ekonomisi giderek büyüyor. Olumlu bir gelişme var. Ben Türkiye'ye 1979 yılında geldim. O günlerle bugünler arasında kıyaslanamayacak farklar var. Türkiye ekonomik anlamda çok gelişmiş bir ülke oldu" şeklinde konuştu.
     AB'deki ülkelerin ekonomik sorunlar yaşadığına işaret eden Grosser, konuşmasını şöyle tamamladı:
     "Bence Türkiye'nin AB'ye girmesine gerek yok. Zaten en başından beri de pek bir umudum yoktu. Türkiye'nin ekonomisi gelişiyor ama AB'nin dışında bir tedarikçi ülke olması daha faydalı. Tam üyeliğinin bir faydası yok. Tam üyesi olan ülkelerin halini görüyoruz zaten. Bence AB'nin dışında kalması daha da avantajlı."
    
    


Bu haberi 398 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir