"Klasik Çağ Öncesi Anadolu'da İnsan Görüntüleri" sergisi -Anadolu'nun tarihine farklı açıdan…

  • Yazı boyutu
"Klasik Çağ Öncesi Anadolu'da İnsan Görüntüleri" sergisi
     -Anadolu'nun tarihine farklı açıdan…

"Klasik Çağ Öncesi Anadolu'da İnsan Görüntüleri" sergisi -Anadolu'nun tarihine farklı açıdan ışık tutmayı amaçlayan sergi, 15 Şubat'a kadar görülebilecek

Anadolu'nun tarihine farklı açıdan ışık tutmayı amaçlayan "Klasik Çağ Öncesi Anadolu'da İnsan Görüntüleri" başlıklı sergi, Aygaz Genel Müdürlük Binası'nda açıldı.
     Aygaz'dan yapılan açıklamaya göre, "Aygaz Kitaplığı" adlı serinin 12. kitabı, "Klasik Çağ Öncesi Anadolu'da İnsan Görüntüleri" başlıklı sergi ile tarih ve sanat meraklılarıyla buluştu.
     Prof. Dr. Önder Bilgi tarafından kaleme alınan "Klasik Çağ Öncesi Anadolu'da İnsan Görüntüleri" adlı kitap ve serginin koordinatörlüğünü Bahattin Öztuncay, yayın organizasyonunu Nezih Başgelen üstlenirken, tasarımını ve kitapla aynı adı taşıyan serginin küratörlüğünü Yeşim Demir yaptı. Sergide yer alan görseller Hadiye Cangökçe tarafından fotoğraflandı.
     Kitapta, Anadolu topraklarının heykeltıraşlık ve resim sanatı zenginliğini sergileyen farklı uygarlıklara ait insan görüntüleri bir araya getirildi. Anadolu'nun tarih ve kültürüne ışık tutan belgelerin tanıtılmasına yıllardır destek veren Aygaz bünyesinde yayınlanan ve Klasik Çağ öncesi insan görüntülerinin çeşitliliğini gözler önüne seren kitap, Prof. Dr. Önder Bilgi'nin uzun soluklu ve titiz çalışması sonucu ortaya çıktı. Kitap, toplumu bilgilendirmenin yanı sıra akademik çevreler ve öğrenciler için de referans niteliği taşıyor.
     "Klasik Çağ Öncesi Anadolu'da İnsan Görüntüleri"nde, başlangıcından Ege Dünyası Klasik Çağ İon/Helen uygarlığının ortaya çıkışına kadar olan zaman dilimi içinde insan betimlemelerinin örnekleri bir araya getirildi. Klasik Çağ öncesi Anadolu zaman çizelgesini, yani kronolojisini oluşturan paleolitik, mezolitik, neolitik, kalkolitik, tunç ve demir çağlarına ait insan betimlemeleri belirlendi ve katalog bilgileri toplandı. Bu yolla, betimlemelerin çağlar boyunca Anadolu coğrafyasının hangi bölgelerinde hangi amaca yönelik olarak meydana getirildikleri ve nasıl bir gelişim gösterdiklerinin genel bir değerlendirilmesinin yapılması amaçlandı.
     Sergi, Aygaz Genel Müdürlük binasında, 15 Şubat'a kadar 09.00-17.00 saatleri arasında görülebilecek.
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir