KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Atun: "Ada üzerinde serbest ticaretin hayata geçmesi gerekir"…

  • Yazı boyutu
KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Atun: "Ada
  üzerinde serbest ticaretin hayata geçmesi gerekir"…

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Atun: "Ada üzerinde serbest ticaretin hayata geçmesi gerekir" -Atun, Çukurova Genç İşadamları Derneği heyetini kabul etti

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, KKTC ile Güney Kıbrıs arasındaki ticari sınırların bir an önce ortadan kalkması ve ada üzerinde artık serbest ticaretin hayata geçmesi gerektiğini söyledi.
     Sunat Atun, KKTC-de temaslarda bulunan Ömer Faruk Sakarya başkanlığındaki Çukurova Genç İşadamları Derneği heyetini kabul etti.
     Bakanlık-tan yapılan açıklamaya göre, Atun, kabulde yaptığı açıklamada, Türkiye ve KKTC arasında, dünyada hiç bir iki ülkenin arasında olmayan sıcak ve samimi bağ olduğunu vurguladı.
     Bu tür ziyaretlerin ticari birlikteliklere vesile olduğunu ifade eden Atun, ülkelerin güçlenmeleri ve daha aydınlık geleceğe yürümelerinin ekonomilerinin ilerlemesi ile mümkün olduğunu, bunun da işbirliği ile gerçekleşebileceğini belirtti.
     Çukurova bölgesinden işadamlarının KKTC-ye yaptığı yatırımlar olduğuna değinen Atun, "Dileriz bu yatırım ve ortaklıklar Türkiye-nin diğer bölgelerindeki işadamlarına örnek olur" dedi.
     Türkiye-nin bölgede çok önemli ekonomik bir güç olduğunu vurgulayan Atun, Türkiye-nin ekonomisinin güçlendikçe bölgede her geçen gün siyasi etkinliğinin de güçlendiğini ve Anavatan-ın bu gelişimini büyük bir memnuniyetle izlediklerini kaydetti.
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan-ın Dünya Ekonomik Forumu-ndaki konuşmasında belirttiği "Dünya çok büyük bir küresel köy olmuştur" sözlerine atıfta bulunan Atun, bu bilinçten hareketle ada üzerinde de serbest ticaret olgusunun artık tam anlamıyla yerleşmesi gerektiğini söyledi.
     Sunat Atun, şöyle konuştu:
     "Kuzey ile Güney arasındaki ticari sınırların artık tamamen ortadan kalkarak, serbest ticarete tamamen imkan verir hale gelmesi lazım. Şu anda Kuzey-den Güney-e tek yönlü bir satış söz konusudur. Güney-den Kuzey-e ise çok düşük hacimli bir ticaret vardır. Bu da Avrupa Birliği-nin ortaya koyduğu Yeşil Hat Tüzüğü çerçevesinde gerçekleşiyor. İnanıyorum ki malların, ürünlerin ve hizmetlerin nerede üretildiği kaygısı taşımadan ticari sınırların kalkması KKTC-Türkiye ve Güney Kıbrıs arasında ticari bir entegrasyona yol açacaktır. Bu da en az 3-4 milyar avroluk bir hacmi ortaya çıkaracaktır."
    
     -"Güney Kıbrıs çağdaş dünyanın normlarına uymalı"-
    
     Güney Kıbrıs-ın artık kendi düşüncelerinde bir değişim göstererek, çağdaş dünyanın normlarına uyması gerektiğini ifade eden Atun, bunun Güney Kıbrıs'ın ekonomik çıkmazından kurtulmasına da bir çare olacağını söyledi.
     Atun, "Kıbrıslı Türk firmalar, dünyanın bir çok bölgesinde ticaret yapmışlardır. Güneyin daha çağdaş bir düşüncede olması durumunda ortaya çıkacak olan durumdan onlar da faydalanacaktır" dedi.
    
     -Sakarya: "KKTC-yi ayrı görmüyoruz"-
    
     Çukurova Genç İşadamları Derneği Başkanı Ömer Faruk Sakarya da, dernek olarak zaman zaman KKTC-ye çeşitli seyahatler düzenlediklerini, bu ziyarette KKTC-nin işleyen dinamikleri ile de bir araya gelerek daha sağlam bağlar kurmak istedikleri belirtti.
     "20 yıllık bir dernek olarak Adana ve bölgenin en önemli sivil toplum örgütlerinden biri olduklarını" ifade eden Sakarya, KKTC-yi hiç bir zaman ayrı bir yer olarak görmediklerini söyledi.
     Sakarya, "Gönül bağımız hiç bir şekilde koparılamaz. Bu nedenle neden bir ticaret bağımız da olmasın diye düşündük. Aynı zamanda bu ziyarette KKTC-de ticaret yapan üyelerimize destek olmak istedik" dedi.
    
    
    

Bu haberi 131 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir