KKB Genel Müdürü Kasım Akdeniz, AA Finans Masasına konuk oldu (1) -"Halen çeklerini ödememiş…

  • Yazı boyutu
KKB Genel Müdürü Kasım Akdeniz, AA Finans Masasına konuk oldu (1)
  -"Halen çeklerini ödememiş…

KKB Genel Müdürü Kasım Akdeniz, AA Finans Masasına konuk oldu (1) -"Halen çeklerini ödememiş kişilerin yüzde 90'ına yakını geçmişte en az bir tane karşılıksız çek keşide etmiş. Aynı kişilerin risk raporlarını da aldığımızda bu oran yüzde 94'lere kadar çıktı"

Kredi Kayıt Bürosu AŞ (KKB) Genel Müdürü Kasım Akdeniz, "Halen çeklerini ödememiş kişilerin yüzde 90'ına yakını geçmişte en az bir tane karşılıksız çek keşide etmiş. Aynı kişilerin risk raporlarını da aldığımızda bu oran yüzde 94'lere kadar çıktı" dedi.
     Anadolu Ajansı Finans Masası'na konuk olan Akdeniz, Türkiye'de çek kullanımı ve karşılıksız çeklere ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, çeklerin vadeli hayatın çok önemli bir enstrümanı olduğunu, özellikle Türkiye'de vadeli mal satışında çok yoğun olarak kullanıldığını söyledi.
     Çek yasasındaki değişiklikle beraber kamuoyu tarafından çok daha fazla konuşulmaya başlandığını ifade eden Akdeniz, Şubat 2012'de çek yasasındaki değişiklikten sonra özellikle o dönemde çok yoğun tartışıldığını belirtti.
     Karşılıksız çeklerde yaşanan artışa da değinen Akdeniz şunları kaydetti:
     "Benim bu konudaki tavrım baştan beri aslında çok net, ortada bir talihsizlik var aslında... Karşılıksız çek adetlerinin gelişimine baktığımız zaman 2007-2009 yılları arasında hızlı bir artış görüyoruz. 2009 yılından 2011 yılının Haziran ayına kadar, hızlı ve istikrarlı bir azalış görüyoruz. 2011'in Haziran ayından sonra karşılıksız çek adetlerinde bir artış trendine girildiğini görüyoruz ve bu trend maalesef devam ediyor. Keşedici üzerinden hapis cezasının kaldırılmasının, tam bu artış trendinin ortalarında gerçekleştirilmesi talihsizlik oldu.
     Bu yasanın değişimindeki hareket noktası, ekonomik olmaktan çok mahkemelerdeki karşılıksız çek dosyalarının, mahkemelerin başedemeyeceği boyuta ulaşmasıydı. Şubat ayında keşedici üzerinden hapis cezasının kaldırılmasının, karşılıksız çek artış trendiyle aynı döneme gelmesi nedeniyle kamuoyu, karşılıksız çek sayılarındaki artışın hapis cezası kaldırılmasından kaynaklandığı şeklinde bir algı yarattı."
     Karşılıksız çeklerde, hapis cezasının kaldırılmasının etkisinin gözardı edilecek kadar az olduğunu söyleyen KKB Genel Müdürü Akdeniz, "Geldiğimiz noktada, ben özellikle, karşılıksız çek artış trendinin yanında, üzerinde herhangi bir hapis cezası olmayan protestolu senetlerin, gecikmiş alacakların, karşılıksız çeklerle aynı paralelde seyretmesinden dolayı, bunun hapis cezasının kaldırılmasından değil, makro ekonomik trendlerden kaynaklandığını, geçmişte de bu trendlerin yaşandığını, gelecekte de yaşanabileceğini belirttim." ifadelerini kullandı.
     Akdeniz, artış trendini asıl etkileyenin makro ekonomik nedenler ve büyüme hızı olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:
     "Çek raporlarını ve risk raporlarını biz üretmeye başladıktan sonra biz bunları hızlı şekilde tanıtma amacı güttük. Bunu yaparken çek raporunun, risk raporunun, riskli olan müşterileri yakalayabilme yeteneğini ölçmek üzere bir takım araştırmalar yaptık. Temmuz-Ağustos-Eylül ayında, çeklerinin arkası yazılan ve halen bu çekleri ödememiş kişilerin bir listesini yaptık. Bunların her biri için çek raporlarını aldık sistemden. Ve gördük ki halen çeklerini ödememiş bu kişilerin yüzde 90'ına yakını geçmişte en az bir tane karşılıksız çek keşide etmiş. Çek raporlarından sonra, aynı kişilerin risk raporlarını da aldığımızda bu oran yüzde 94'lere kadar çıktı. Dolayısıyla vadeli mal satan bir kişi, ya da o listede yer alan çekleri alan kişiler, çek raporunu risk raporunu almış olsaydı, geçmişte o keşedicinin bir ödeme problemi olduğunu göreceklerdi."
     Yapılan araştırmanın kendilerine, bugün karşılıksız çek keşide eden bir kişinin geçmişte mutlaka ödeme defosu olduğunu gösterdiğini aktaran Akdeniz, "Önemli olan vadeli mal satmadan önce bu defoyu yakalayıp önlem almak. Problem, bu kişilerin çek keşide etmesi değil, sistemin bu kişileri yakalaması... Esas olan bu kişilerin sistem tarafından cezalandırılacağı mekanizmalar kurmak. Ancak o şekilde bu sayı azalacaktır." dedi.
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir