KKB Genel Müdürü Akdeniz, AA Finans Masasına konuk oldu: (2) -"240 milyon civarında sorgulama…

  • Yazı boyutu
KKB Genel Müdürü Akdeniz, AA Finans Masasına konuk oldu: (2)
  -"240 milyon civarında sorgulama…

KKB Genel Müdürü Akdeniz, AA Finans Masasına konuk oldu: (2) -"240 milyon civarında sorgulama olacağı tahminimiz pozitif yönde saptı. Yılı 245 milyon KKB sorgulamasıyla kapatacağız. Bu gerçekten inanılmaz bir rakam" -"Bir kişinin, çek ile risk raporunu bir araya getirdiğinizde finansal tomografisini görebiliyorsunuz" -"Bir banka çok sert kurallar uygularsa, hacimden aldığı pay ve karlılığı azalır. Kuralları genişletirse hacimden aldığı pay artar, esas olan hacimden pay alıp riski doğru yönetmektir"

Kredi Kayıt Bürosu AŞ (KKB) Genel Müdürü Kasım Akdeniz, 240 milyon civarında KKB sorgulaması olacağı tahminlerinin pozitif yönde saptığını belirterek, "Yılı 245 milyon KKB sorgulamasıyla kapatacağız. Bu gerçekten inanılmaz bir rakam" dedi.
     Anadolu Ajansı Finans Masasına konuk olan Akdeniz, kredi tahsis sürecinde bankaların ayrıntılı analiz yapmasının kötü olmadığını belirterek, tasarrufları yatırıma dönüşen en önemli mekanizmalardan biri olan bankalarda bir sorun yaşandığında sadece bankacılık sektörünün değil, ekonomideki bütün mekanizmaların etkilendiğini kaydetti.
     Akdeniz, bu sistemin sağlıklı çalışmasının bankaların kendi risklerini doğru şekilde yönetmelerine bağlı olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
     "Bankaların risk portföylerinde en fazla yer kaplayanın kredi riski olduğunu varsaydığımızda, sistemin sağlığı bankaların kredi risklerini doğru yönetmelerinden geçiyor. Bunda da en önemli olan şey müşteri bilgisidir. Müşteri bilgisinin ayrıntılı bir şekilde paylaşılması sisteme hiçbir şekilde zarar vermez. Sistem serbest piyasa kuralları içerisinde kendisi dengeler. Bir banka, 'ben geçmişte ödenmemiş faturası olan bir kişiye kredi kullandırmıyorum' dediği zaman kredi hacmi belli bir noktaya gelecektir. Diğer banka, 'ben geçmişte ödenmemiş çeki, faturası olan bir kişiye kredi kullandırabilirim, ama bunların hepsinin ödenmiş olması şartıyla' diyebilir. Bunların hepsi kredi politikasıyla ilgili bir şeydir. Bunlar dışarıdan müdahale ile çözülecek problemler değil. Bir banka çok sert bir takım kurallar uygularsa, hacimden aldığı pay ve karlılığı azalır. Kuralları genişletirse hacimden aldığı pay artar, esas olan hacimden pay alıp riski doğru yönetmektir. Sistem mutlaka kendi çözümünü üretecektir. Bilginin paylaşılması işlem hacmini azaltmaz, artırır. 2001 yıllarında 15 milyon olan kredi kartı adeti, bugün 55 milyon civarında, 3 milyon olan bireysel krediler 15 milyon civarındadır."
    
     -"Her müşteri sistem tarafından 10 kere sorgulanıyor"-
    
     Bu yıl ne kadar KKB sorgulaması gerçekleştirildiğine ilişkin soruya Akdeniz, "240 milyon civarında sorgulama olacağı tahminimiz pozitif yönde saptı. Yılı 245 milyon KKB sorgulamasıyla kapatacağız. Bu gerçekten inanılmaz bir rakam. 2001 yılında bu sorgulama 6 milyon civarındaymış. 2008'de 100 milyonu, 2011'de 200 milyonu, bu yıl da 245 milyon civarında bir sorgulama ile kapatacağız. Bu KKB'yi bireysel kredi sorgulama alanında Avrupa kredi bürolarında bir numaraya getiriyor. Bu KKB ve bankalarımızın başarısıdır" diye konuştu.
     Akdeniz, Türk bankacılık sektörünün risk algısının gelişmiş olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Sistemde 25 milyona yakın müşteri var. 250 milyona yakın bir sorgulama dediğiniz zaman her bir müşteri sistem tarafından yılda ortalama 10 kere sorgulanıyor. Risk yönetimi anlamında Türk bankacılığı önemli eşikleri geçmiş vaziyettedir. Çek raporu üzerindeki bilgiler son derece önemlidir. Biz de reel sektör ile bilgileri paylaşmaya başladık ki reel sektörde iki firma birbirleri üzerinde aldıkları riski bu raporlara bakarak daha etkin bir şekilde yönetebilsin. Biz nisandan itibaren çek raporlarını, eylülden itibaren de risk raporlarını üretmeye başladık. Çek raporları, geçmiş çek ödeme performansını gösterirken, risk raporları da bankalardaki geçmiş kredi ödeme performansını gösteriyor.
     Bir kişinin, çek ile risk raporunu bir araya getirdiğinizde finansal tomografisini görebiliyorsunuz. Gerçek ya da tüzel kişinin sistemde ne kadar toplam kredi limiti var- Bunun ne kadarını kullanmış, ne zamandan beri kredi müşterisi, kaç bankayla kredili çalışıyor, ödemesi geciken kredisi, takibe giren kredisi var mı- Bunların hepsi ayrıntılı olarak belirtiliyor. Çek ve risk raporlarıyla kişilerin bilgilerini kendileriyle paylaşıyoruz. Kişi çek raporunu, risk raporunu gidip alıyor. Sonra istediği kişiye kendisi veriyor. Hukuki anlamda bir eksiklik söz konusu olmuyor. KKB olarak, bir kişinin bilgisini başka bir kişiyle paylaşmıyoruz. Ya kişinin kendisiyle paylaşıyoruz ya da gelecekte kuracağımız sistemle kişinin onayıyla başka birileriyle paylaşacağız."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir