Kışın en değerli yakıtı "karaelmasa" zam yok -Zonguldak'ta yerin metrelerce altından çıkarılan ve…

  • Yazı boyutu
Kışın en değerli yakıtı "karaelmasa" zam yok
  -Zonguldak'ta yerin metrelerce altından çıkarılan ve…

Kışın en değerli yakıtı "karaelmasa" zam yok -Zonguldak'ta yerin metrelerce altından çıkarılan ve sanayinin yanı sıra ısınma amaçlı vatandaşların tercih ettiği taş kömürünün tonu, geçen yılki fiyat 400-460 liradan satılıyor -Maden işletmecisi Velioğlu: -"Dar gelirli aileler için vade farksız 13 aya kadar taksitlendirme yapıyoruz" -"Kömürü önümüzdeki günlerde uluslararası piyasadaki artış nedeniyle yüzde 20 zam gelebilir"

Erdinç Aksoy - Zonguldak'ta yerin metrelerce altından çıkarılan ve sanayinin yanı sıra ısınma amaçlı vatandaşların tercih ettiği taş kömürünün tonu geçen yılki 400-460 lira arasındaki fiyatlardan satılıyor.
     Kömür işletmeciliğine 1848'de başlanan havzada, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun (TTK) 5 müessese müdürlüğüne bağlı ocaklar ile 28 sahadaki özel firmanın işlettiği madenlerden çıkarılan kömür, vatandaşların ısınma amaçlı kullandığı yakıtların başında geliyor.
     Özellikle doğalgazın yaygın olmadığı kentlerde kömür kazanlı kalorifer tesisatlı apartmanlarla soba kullanan ailelerin tercih ettiği kömür, geçen yıla göre zamlanmayarak 400-460 lira arasındaki fiyatlardan satılıyor.
     Zengin rezervlerin bulunduğu damarlarda yer yer yüksekliği 1 metreden düşük üretim bölgesinden çıkarılarak yer üstünde taş ve toprak gibi yanmayan parçalardan arındırılarak torba içinde satışa sunulan kömüre, talep havaların soğumaya başlamasıyla artıyor.
     Kentte kömür ocakları bulanan maden işletmecisi Ümit Velioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ısınma amaçlı taş kömürünü geçen yılki fiyatlardan sattıklarını söyledi.
     İthal tonun kömürün 540 lira olmasına karşın yerli kömürün 400-460 lira arasında değiştiğini anlatan Velioğlu, şunları kaydetti:
     "Bunlar 10-13 ay vadeli fiyatlardır. Dar gelirli aileler için vade farksız 13 aya kadar taksitlendirme de yapıyoruz. Genellikle kaloriferle ısınan apartmanlarla kömür sobası kullanılan evlerde yaşayanların kömür talepleri oluyor. Özel sektörün ürettiği kömürler, yıkama tesislerinden geçirildiğinden kalorisi 7 bine çıkıyor. Kül oranı da çok düşük olduğundan hem ısı verimliliği sağlıyor hem de çevreye az zarar veriyor. Bu yüzden kaçak maden sahalarından çıkan kömürlere vatandaşlarımız talep göstermesinler. Ucuza aldıklarını sandıkları kömürlerin kül oranı fazla ve kalorisi düşük olduğundan verimliliği azdır. Kalitesiz kömür kullananlar ısınmak için daha fazla kömür yakmak zorunda kalmalarının yanı sıra çevreye de zarar verirler."
    
     -Zam beklentisi-
    
     Velioğlu, kömürün uluslararası piyasada fiyatının artmasının yerli kömüre de yansıması olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:
     "Vatandaşlar genellikle temmuz ayından itibaren kömürünü almaya başlıyor. Dar gelirli aileler ise kış aylarının gelmesini bekliyor. Kömürü daha ucuza almak için nisan-mayıs aylarında gerekli bağlantıları kurmak önemli. Kömürü önümüzdeki günlerde uluslararası piyasadaki artış nedeniyle yüzde 20 zam gelebilir. Havzamızdan çevre kentlere de taş kömürü gönderiliyor. Ancak uzak illere nakliyat masrafları fiyatları arttığından ısınma amaçlı taş kömürü pazarlanmıyor."
    
    

Bu haberi 200 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir