Kısa mesafe erişimli telsiz cihazlarına yeni düzenleme -Kısa mesafe erişimli alçak güçlü telsiz…

  • Yazı boyutu
Kısa mesafe erişimli telsiz cihazlarına yeni düzenleme
  -Kısa mesafe erişimli alçak güçlü telsiz…

Kısa mesafe erişimli telsiz cihazlarına yeni düzenleme -Kısa mesafe erişimli alçak güçlü telsiz cihazları, herhangi bir telsiz kurma ve kullanma iznine ve telsiz ruhsatnamesine ihtiyaç olmadan kurulup, kullanılabilecek

Kısa mesafe erişimli alçak güçlü telsiz cihazları, herhangi bir telsiz kurma ve kullanma iznine ve telsiz ruhsatnamesine ihtiyaç olmadan kurulup, kullanılabilecek.
     Bigi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) "Kısa Mesafe Erişimli Telsiz (KET) Cihazları Hakkında Yönetmeliği", Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Yönetmelik, kullanılması için frekans tahsisine ihtiyaç duyulmayan özel amaçlar için tahsis edilmiş frekans bandlarında ve güç limitlerinde çalışan, Kurum tarafından belirlenen teknik düzenlemelere uygun, kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından kullanılacak kısa mesafe erişimli alçak güçlü telsiz cihaz ve sistemlerini kapsıyor.
     Yönetmeliğe göre, söz konusu kısa mesafe erişimli alçak güçlü telsiz cihaz ve sistemler, yönetmelikte belirtilen şartları karşılamak ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nca belirlenen teknik düzenlemelere uygun olmak kaydıyla telsiz ruhsatnamesi, telsiz kurma ve kullanma izni ile frekans tahsis ve tesciline gerek olmaksızın kurularak, kullanılabilecek.
     Söz konusu cihaz ve sistemler, BTK tarafından izin verilmiş işletmeci veya kullanıcıların elektronik haberleşme cihaz ve sistemleri üzerinde herhangi bir zararlı elektromanyetik girişime neden olmadan ve anılan sistemlerin kullanımından kaynaklanan elektromanyetik girişimi kabul ederek kullanılmak zorunda olacaklar.
     Bir gerçek veya tüzel kişinin, kendi kullanımındaki taşınmazların dahilinde ve her bir taşınmazın sınırları dışına taşmayan ve kampüs veya açık alanlarda, münhasıran şahsi veya kurumsal ihtiyaçlar için kullanılacak ve üçüncü şahıslara herhangi bir elektronik haberleşme hizmeti verilmesinde kullanılamayacak. Sağlanmasında herhangi bir ticari amaç güdülmeyecek ve kamu kullanımına açık olarak sunulacak. Buna karşılık 28 Mayıs 2009 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Yetkilendirme Yönetmeliği kapsamında yetkilendirilen işletmecilerden KET cihaz ve sistemleri kullanarak elektronik haberleşme hizmeti sunanlar ve/veya şebekesi veya altyapısını kurup işletme hakkına sahip olanlar bu hükümden muaf olacak.
     KET cihazlarının bu yönetmelikte belirtilen teknik kriterler ile kullanım amaçları dışında kullanılmak istenmesi durumunda, BTK'dan telsiz kurma ve kullanma izni alınması gerekecek.
     Aksi belirtilmedikçe, KET cihazlarının; tahsisli veya tümleşik anten kullanmaları gerekiyor. KET cihazları ile anten birleşimi, bu yönetmelikte belirtilen teknik kriterlere uygun olacak.
     Yönetmelikte, Genel amaçlı KET cihazları, arama-kurtarma cihazları, genişband veri iletim sistemleri, demiryolu telsiz güvenlik sistemleri, karayolları taşımacılık ve ulaşım telematik sistemleri, RF algılayıcı (dedektör) ve ikaz cihazları, alarm sistemleri, endüktif sistemler, model araç uzaktan kumanda cihazları, kablosuz mikrofon sistemleri ve işitmeye yardımcı cihazlar, alçak güçlü aktif tıbbi gereçler, kablosuz ses sistemleri, özel mobil telsiz 446 (PMR 446), radyo frekanslı tanımlama sistemleri, geliştirilmiş sayısal kablosuz telekomünikasyon sistemleri, genel amaçlı ultra genişband cihazlar, yer ve duvar tetkiklerinde kullanılan ultra geniş band radar sistemleri, yer ve duvar tetkiklerinde kullanılan ultra geniş band radar sistemler ve yapı malzeme analizi için kullanılan ultra geniş band cihazların teknik kriterleri yer aldı.
    
     -Yaptırımlar-
    
     Bu Yönetmelik kapsamındaki cihaz ve sistemlerin; BTK tarafından tahsis ve tescil edilmiş frekanslarda çalışan, hava ve deniz seyrüsefer sistemleri başta olmak üzere diğer elektronik haberleşme cihazları ve sistemleri ile radyo ve televizyon alıcıları üzerinde zararlı elektromanyetik girişime neden olduğunun tespiti halinde, söz konusu sistem ve cihazların faaliyetleri derhal durdurulacak ve sebep olduğu zararlı elektromanyetik girişim giderilinceye kadar faaliyete başlamasına izin verilmeyecek. Faaliyeti durdurulan cihazın sebep olduğu elektromanyetik girişim giderilmeden izinsiz olarak faaliyete geçirildiğinin tespiti halinde ilgililer hakkında Kanunun 63'üncü maddesi ve ilgili diğer mevzuat uyarınca gerekli yasal işlemler yapılacak.
     Bu Yönetmelik hükümlerine aykırı olarak telsiz cihaz ve sistemi satan, kuran veya bu telsiz cihaz ve sistemlerin türlerine göre bu Yönetmelikte belirtilen teknik kriterler dışında değişiklik yapanlar hakkında BTK tarafından Kanunun 63'üncü maddesi ve ilgili diğer mevzuat uyarınca gerekli yasal işlemler yapılacak.
     Yönetmelikle, 20 Mart 2010 tarihli ve 27527 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kısa Mesafe Erişimli Telsiz Cihazları (KET) Yönetmeliği yürürlükten kaldırdı.
    
     -Mevcut telsiz cihaz ve sistemlerine yönelik uygulama-
    
     Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce BTK tarafından frekans tahsisi yapılmış ve ruhsata bağlanmış telsiz cihaz ve sistemlerinden, bu Yönetmelik kapsamında olanların ruhsatnameleri iptal edilmiş sayılacak. Söz konusu telsiz cihaz ve sistemleri, bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren telsiz ruhsatnamesi, telsiz kurma ve kullanma izni ile frekans tahsis ve tesciline gerek olmaksızın kullanılmaya devam edilecek.
     Bu Yönetmelik kapsamına giren telsiz cihaz ve sistemlerini kullananlar, bu Yönetmeliğin yayım tarihinden itibaren üç ay içerisinde mevcut cihaz ve sistemlerin frekanslarını, güçlerini ve diğer teknik özelliklerini, kullanım yeri ve diğer kısıtlamaları da dikkate alarak bu Yönetmelikte belirtilen değerlere uygun hale getirmekle yükümlü olacak.
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir