Kırşehir cevizine sahip çıkıyor

  • Yazı boyutu
Kırşehir cevizine sahip çıkıyor

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından 2006 yılında tescili yaptırılan Kaman-1 cevizinin tescilinin Kırşehir'e alınması için çalışma başlatıldı

Ulusal Ceviz Eylem Planı'nda pilot illerden bir tanesi olan Kırşehir'de, Kaman-1 cevizinin tescilinin Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden alınması için çalışma başlatıldı.
     Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kaman-1 cevizinin tescilinin Kırşehir'e alınması için Vali Mehmet Ufuk Erden'in talimatıyla oluşturulan bir heyetin, geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş'a gittiğini söyledi.
     Ahi Evran Üniversitesi'nin henüz kurulmadığı 2005 ve 2006 yıllarında, ceviz araştırmalarıyla tanınan Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sütyemez'in , Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğü'ne müracaatta bulunarak, Kaman-1 cevizinin tescilini kendi üniversitesi adına yaptırdığını ifade eden Şahin, bu tescilin Kırşehir'e getirilmesinin önemli olduğunu vurguladı.
     Şahin, Kırşehir Belediye Başkan Yardımcısı Eftal Avşar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Tarımsal Altyapı ve Arazi Değerlendirme Şube Müdürü Ersin Öğülmüş, Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Şahin, Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Atilla Taşkın ile Kaman Belediyesi'nden bir yetkili ve kendisinin Kahramanmaraş'a gittiğini belirterek, Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadir Saltalı ve Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sütyemez ile görüşerek taleplerini ilettiklerini anlattı.
     Rektör Karaaslan ve diğer yetkililerin talebi olumlu karşıladığını vurgulayan Şahin, daha önce üniversite ve öğretim üyesinin yaptığı tescil masrafları karşılanarak, Kaman-1 cevizinin tescilinin Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ne getirileceğini kaydetti.
     Şahin, Kaman-1 cevizinin tescilinin Kırşehir'e getirilmesinin ardından Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurulacağını, bu kooperatif vasıtasıyla cevizin üretiminin yapılarak tüm Türkiye'ye satılacağını aktardı.
    
    
    


Bu haberi 437 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir