Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi -Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, makine ve…

  • Yazı boyutu
Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi
  -Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, makine ve…

Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi -Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, makine ve ekipman yatırım tutarının yüzde 50'sine hibe yoluyla destek verilecek

Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı çerçevesinde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenen usul ve esaslara uygun olan makine ve ekipman yatırım tutarının yüzde 50'sine hibe yoluyla destek verilecek.
     Bakanlığın konuya ilişkin tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Tebliğ ile tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırarak; daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, zor şartlarda ve bedenen çalışan üreticilerimizin işlerini kolaylaştırmak ve üretim maliyetlerini düşürerek uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir düzeye getirmek için makine ve ekipman alımının desteklenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.
     Buna göre Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Programı ile ilgili tebliğ ve uygulama rehberini hazırlayacak, satın alma yöntemlerini belirleyecek ve il müdürlüğü tarafından onaylanan ödemeler, tahakkuk işlemlerini takiben Genel Müdürlükçe ödenmek üzere bankaya gönderilecek.
     İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü de program kapsamındaki çalışmaların, idari, mali, çevresel ve teknik uygulamalarla uyumlu bir şekilde yürütülmesini ve program kapsamında yapılacak tüm çalışmaların il bazında sekretarya ve koordinasyonunu sağlayacak.
     Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Programı, şu yatırım konularını kapsayacak:
     "Anıza doğrudan ekim makinesi, arıcılık makine ve ekipmanı, balya makinesi, balıkçı gemilerinde soğuk depo, biçer bağlar, canlı balık nakil tankı, çeltik fide dikim makinesi, el traktörü, file sisteminin kurulması, gübre dağıtma makinesi, güneş kolektörü, mibzer, pamuk toplama makinesi, pancar söküm makinesi, patates söküm makinesi, pülverizatör, sap parçalama makinesi, sap toplamalı saman makinesi, silaj makinesi, sıra arası çapa makinesi, su ürünlerinde buzlama makinesi, su ürünleri için kuluçka dolabı, süt sağım ünitesi ve soğutma tankı, tambur filtre, taş toplama makinesi, yem hazırlama makinesi,zeytin hasat makinesi"
    
     -Yatırımların tamamlanma süresi-
    
     Program çerçevesinde 81 ilde yapılacak başvurular kabul edilecek.
     Program kapsamında kabul edilen başvurular ile ilgili tarım il müdürlüğü arasında hibe sözleşmesinin imzalanmasından sonra, mal alımları en fazla 60 gün içerisinde tamamlanacak. Süresi içerisinde yatırımcılar tarafından usulüne uygun olarak alımı gerçekleştirilen makine ve ekipmanların montajı ve test işlemlerinin bitirilmesi ve il proje yürütme birimince tespiti en geç 25 gün içerisinde tamamlanacak.
     Bu süre süt sağım ünitesi ve soğutma tankı için 30 gün olarak belirlendi. Başvuru sahibi gerçek ve tüzel kişiler belirtilen yatırım konularından sadece birisi için başvuru yapabilecek. Program kapsamında daha önce hibe desteğinden yararlananlar aynı yatırım konusunda başvuru yapamayacak. Başvuru tekliflerinde, proje sahipleri kendi paylarına düşen ve hibeye esas mal alım tutarının yüzde 50'si oranındaki katkı payını kendi temin etmekle yükümlü ve sorumlu olacak.
    
     -Hibe desteği oranı-
    
     Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenen usul ve esaslara uygun olan ve kabul edilen proje başvurularında, hibeye esas yatırım tutarının yüzde 50'sine hibe yoluyla destek verilecek.
     Hibeye esas yatırım tutarı gerçek kişiler için mal başına 50 bin lira ve tüzel kişiler için mal başına 100 bin lirayı geçemeyecek.
     Ancak sadece süt üretici birlikleri 100 bin liralık yatırım tutarı kadar birden fazla süt soğutma tankı alabilecek.
     Mal alım bedellerinin, bu miktarları aşması durumunda aşan kısım başvuru sahibi tarafından ayni katkı olarak karşılanacak.
     Başvuru bütçeleri KDV hariç hazırlanacak. Belirlenen usul ve esaslara göre hazırlanan mal alım başvuruları, bugünden itibaren 30 gün içerisinde il müdürlüklerine teslim edilecek.
    
    
    

Bu haberi 120 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir