Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı -Kırsal Kalkınma Dairesi Grup Sorumlusu…

  • Yazı boyutu
Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı
  -Kırsal Kalkınma Dairesi Grup Sorumlusu…

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı -Kırsal Kalkınma Dairesi Grup Sorumlusu Kalkan: -"2013 yılında makine ekipman desteğine ayrılacak rakam daha da büyüyecek"

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Dairesi Grup Sorumlusu İbrahim Kalkan, 2013 yılında makine ekipman desteğine ayrılacak rakamın büyüyeceğini söyledi.
     Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nde, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 2012 yılı makine ekipman hibe desteğinden yararlanan çiftçilere makine ekipman teslimi töreni düzenlendi.
     Kalkan, törende,, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın kırsal kalkınma yatırımlarına, özellikle makine ekipman desteklerine önem verdiğini söyledi.
     2007 yılında başlayan kırsal kalkınma destekleri kapsamında her çiftçinin, alacağı makine ve ekipmanın markasına, modeline kendisinin karar verdiğine işaret eden Kalkan, "2012 yılı içinde bize başvuran çiftçi sayısı, 100 bini geçti. Rakamsal olarak da 2012'deki bütçemiz 95 milyon liraydı. Ancak başvuruya baktığımız zaman 600 milyon liralık bir başvuru gelmiş" dedi.
     Program kapsamında kasım ayında 8,5 milyon lira ödeme gerçekleştirdiklerini, kalan hibeyi 20 Aralık'tan sonra bütün çiftçilerimizin hesabına yatıracaklarını, makine ekipman desteklerinin ise 2015'e kadar devam edeceğini belirten Kalkan, şöyle konuştu:
     "Sıkıntımız yok, 2013 yılında da bütçemiz yaklaşık 22 milyon lira arttı. 2012'deki bütçemiz 316 milyon liraydı. Bunun çoğunu bu yıl ekonomik yatırımlara harcadık. Çünkü bir yıl ekonomik yatırımlara fazla para aktarıyoruz, bir yıl makine ekipmana fazla para aktarıyoruz. 2011'de makine ekipmana 275 milyon lira para aktarmıştık. Ama 2012 yılında bu rakam 95 milyona düştü. 2013 yılında inşallah bu rakamın 2011'deki rakamı geçeceğini umuyoruz. Onun için hazırlıklı olun. 2013'te makine ekipman destekleri miktarı büyük bir ihtimalle artacak. 2013 yılında makine ekipman desteğine ayrılacak rakam daha da büyüyecek. Çiftçilere verilen destekle, makine ve ekipman üreten sanayi de büyüyor. Bazıları, istihdamda ve kapasite kullanımında yüzde 100 büyüdü. Sanayicilerimiz, geliştirdikleri yeni teknolojilerle Türk çiftçimize en iyi ürünü sunmaya çalışırken, ihracata da büyük katkı veriyor."
     Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sezgin Kutlu ise Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı çerçevesinde makine ve ekipman alımlarının desteklenmesiyle tarımsal üretimin artırılabilmesi için en uygun seçeneğin, birim alandan daha fazla ürün alınmasını sağlayacak ileri tarım tekniklerinin uygulanması olduğunu belirtti.
     Konuşmaların ardından, yüzde 50 hibe desteği alan çiftçilere makine ekipmanları teslim edildi.
    
    
    

Bu haberi 227 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir