"Kırsal Kalkınma Projesi" -Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile IFAD işbirliğiyle Diyarbakır,…

  • Yazı boyutu
"Kırsal Kalkınma Projesi"
  -Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile IFAD işbirliğiyle
  Diyarbakır,…

"Kırsal Kalkınma Projesi" -Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile IFAD işbirliğiyle Diyarbakır, Batman ve Siirt'te yürütülen 37 milyon dolar bütçeli proje kapsamında Diyarbakır'da hibe sözleşmeleri imzalandı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile UNDP Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) işbirliğiyle Diyarbakır, Batman ve Siirt'te yürütülen 37 milyon dolar bütçeli "Kırsal Kalkınma Projesi" kapsamında hibe sözleşmeleri imzalandı.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile UNDP Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) işbirliğiyle Diyarbakır, Batman ve Siirt'te yürütülen 37 milyon dolar bütçeli proje kapsamında hibe sözleşmelerinin imzalanması amacıyla Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'nde tören düzenlendi.
     Vali Mustafa Toprak, törende yaptığı konuşmada, projenin çok önemli olduğunu ve temel finansman kaynağının Türkiye Cumhuriyeti olduğunu söyledi.
     Kalkınma ve gelişmenin temelini üretimin oluşturduğunu, üretmeden söz sahibi olunamayacağını ifade eden Toprak, projenin hedefinde de üretimin bulunduğunu bildirdi.
     Proje kapsamında 5 yatırımcı ile hibe sözleşmesinin imzalanacağını dile getiren Toprak, 1 milyon 600 bin lira tutarındaki yatırımların 775 bin lirasının yatırımcıya hibe olarak verileceğini bildirdi.
     Rakamların neler yapıldığını ortaya koyduğunu, bu nedenle çok önemli olduğunu anlatan Toprak, üretilen ürünler sayesinde ihracatın 5 yılda 2 katına çıktığını vurguladı.
     Diyarbakır'da üretimin arttığını dile getiren Toprak, şöyle konuştu:
     "Bunu rakamlar söylüyor. Üreticilere eğitim ve hibe verilmesi sayesinde üretim artıyor. Tarım ve hayvancılık alanında çok sayıda çalışma yapıldı. Çok güzel noktalara geldik. Sadece Çermik ilçesinde bir yılda 400 bin ton fıstık üretimi yapılıyor. Bütün çalışmaların meyvesini almaya başladık. Çiftçilerin refah düzeyi ve verim artıyor. Özellikle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'e teşekkür ediyorum. Projenin 1 yıl daha uzatılmasını sağladı. Projeleri uyguladıkça kırsal kesimde donanım ve bilgi artıyor."
     Törende Diyarbakır, Batman, Siirt Kalkınma Projesi (DBSKP) Bölge İdarecisi Murat Akbaş da proje hakkında bilgi verdi.
     Daha sonra Vali Toprak ile 5 yatırımcı arasında hibe sözleşmesi imzalandı.
    
    
    

Bu haberi 201 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir