Kırıkkale Güçbirliği İşadamları Buluşmaları Toplantısı -Başbakan Yardımcısı Atalay: -"Ekonomik…

  • Yazı boyutu
Kırıkkale Güçbirliği İşadamları Buluşmaları Toplantısı
  -Başbakan Yardımcısı Atalay:
  -"Ekonomik…

Kırıkkale Güçbirliği İşadamları Buluşmaları Toplantısı -Başbakan Yardımcısı Atalay: -"Ekonomik hayat olarak, Türkiye dünyada iyi performansı olan ülkelerden bir tanesi. 10 yılık siyasi istikrar ülkemizin kalkınmasına büyük bir ivme kazandırdı. Siyasi istikrar ekonomik kalkınmanın olmazsa olmazı. Siyasi istikrar olunca yatırımcının da geleceğe güveni ve cesareti artıyor" "Yeni bir anayasa çalışması içindeyiz ve bunu çok önemsiyoruz. İlk defa Türkiye kendi sivil anayasasını yapacak. Sonuna kadar bu anayasa gerçekleşsin diye uğraşıyoruz. Türkiye'nin gerçek ileri demokrasiye kavuşmasının ancak böyle mümkün olabileceğine inanıyoruz"

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, ekonomik hayat olarak, Türkiye'nin dünyada iyi performansa sahip ülkelerden biri olduğunu belirterek, "10 yılık siyasi istikrar ülkemizin kalkınmasına büyük bir ivme kazandırdı. Siyasi istikrar ekonomik kalkınmanın olmazsa olmazı. Siyasi istikrar olunca yatırımcının da geleceğe güveni ve cesareti artıyor" dedi.
     Atalay, Kırıkkale Güçbirliği İşadamları Buluşmaları çerçevesinde "Kırıkkale Yatırım Avantajları" tanıtımı için MÜSİAD'ı ziyaret etti.
     MÜSİAD'ın Türkiye'nin önde gelen iş adamlarının oluşturduğu önemli bir kuruluş olduğunu belirten Atalay, MÜSİAD'ın ciddi araştırmaları olduğunu, hükümet olarak daima bu araştırmalardan faydalandıklarını söyledi.
     MÜSİAD'da Kırıkkale'nin tanıtımını yapmak için bir araya geldiklerini ifade eden Atalay, şöyle konuştu:
     "Toplantıda, ilimizdeki yatırımların avantajlarını anlatacağız. Yatırımcılarımıza destek vermek için bu toplantıları yapıyoruz. Yeni teşvik sisteminin Kırıkkale'ye neler getirdiğini ele alacağız. Bu teşvik kanunu çok kapsamlı, çok rasyonel ve çok da beğenildi. Yeni sistemde 6 bölge esas alındı. Kırıkkale, sanayinin çok kolay gelişeceği bir ilimiz. Yetişmiş insan gücü çok fazla. Ulaşımı çok kolay olan bir sanayi şehri. Türkiye'deki savunma sanayisinin en önemli merkezi. Cazip bir alan olan TÜPRAŞ, Kırıkkale'de bulunuyor, bu da büyük bir avantaj sağlıyor. İki organize sanayi bölgemiz var. Biz Kırıkkale olarak, bu avantajlarımızı anlatmak ve İstanbul'daki yatırımcıya Kırıkkale'yi tanıtmak istiyoruz. Türkiye'deki MÜSİAD üyesi yatırımcılar Kırıkkale'deki yatırımlardan haberdar olsun istiyoruz."
     Atalay, Kırıkkale'ye gelecek yatırımcılara kendisi de dahil olmak üzere gelecek tüm iş adamlarına her türlü desteği vereceklerini vurgulayarak, "Ekonomik hayat olarak, Türkiye dünyada iyi performansı olan ülkelerden bir tanesi. 10 yılık siyasi istikrar ülkemizin kalkınmasına büyük bir ivme kazandırdı. Siyasi istikrar ekonomik kalkınmanın olmazsa olmazı. Siyasi istikrar olunca yatırımcının da geleceğe güveni ve cesareti artıyor. İş adamlarımıza ve bilim adamalarımıza 'ben yaparım' güveni geldi. Hem ekonomik, hem de diğer politikalar olarak, konjonktürel bir siyaset yapmadık. İlkeli olmayı çok önemli gördük. Günübirlik politika hiç yapmadık. Popülist ekonomik politikalara hiç girmedik" diye konuştu.
     En büyük hedeflerinin daha fazla demokratikleşme, sivilleşme ve özgürleşme olduğunu dile getiren Atalay, şunları kaydetti:
     "Yeni bir anayasa çalışması içindeyiz ve bunu çok önemsiyoruz. İlk defa Türkiye kendi sivil anayasasını yapacak. Sonuna kadar bu anayasa gerçekleşsin diye uğraşıyoruz. Türkiye'nin gerçek ileri demokrasiye kavuşmasının ancak böyle mümkün olabileceğine inanıyoruz. Toplumun bütün kesimlerinin katkısı geldi ki bu da çok önemliydi. Anayasa konusunda Meclis içinde azami mutabakatın sağlanması da bizim hedeflerimizden biri. Çünkü o zaman temsil gücü daha fazla artmış olacak. Demokratikleşmeyle ilgili çok önemli adımlar atıldı. Ombudsmanlık yasası çıktı. İlk defa insan hakları kurumu kuruldu ve 23 Eylül'de çalışmaya başlayacak. Anayasa mahkememiz artık insan hakları mahkememiz. artık AİHM'e giden davalarımız da azalmış olacak. Bir de uzlaşmalarla ilgili bir yasa çıktı. 3. yargı paketimiz yasalaştı. İş adamlarımızı ilgilendiren birçok kolaylık var. Özel yetkili mahkemelerle ilgili düzenlemeler var. Demokratikleşme süreci en ciddi şekilde yürüyor. Ticaret kanununda önemli düzenlemeler yapıldı. Bu da iş hayatının talebiydi. Ticaret kanunumuz çıktı ama iş adamlarımız oradaki bazı hususların düzeltilmesini istiyordu. Meclis tatile girmeden düzeltildi. Verimli bir yasama yılı geçirildi."
    
     -"Teknik bir konu somut verilerle inceleme ve çalışmalar devam ediyor"-
    
     Toplantının ardından Atalay, bir gazetecinin "Genelkurmay Başkanlığı, suyun yüzeyinden toplanan malzemelerin üzerinden petrol türevi yangın başlatıcı patlayıcı madde olmadığını açıkladı. Bununla ilgili ne söyleyeceksiniz-" sorusuna, şöyle cevap verdi:
     "Bu konu teknik bir konu. Hem Genelkurmay Başkanlığının hem de diğer yetkililerin açıklaması var. Dolayısıyla benim bu konuda farklı bir şey söylemem mümkün değil. Teknik bir konu somut verilerle inceleme ve çalışmalar devam ediyor. O çalışmalar bitince ilgili kurumlarımız açıklamalarını yaparlar."
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir