Kırgızistanlı çiftçilere Türk kredisi

  • Yazı boyutu
Kırgızistanlı çiftçilere Türk kredisi

Kırgızistanlı çiftçilere Türk kredisi

Türkiye Hükümeti'nin Kırgızistan'a 100 milyon dolarlık krediden sağladığı 10 milyon dolarlık diliminden ilk olarak çiftçiler yararlanmaya başladı.
     Kırgızistan Tarım Bakanlığı, Türkiye Hükümeti'nin aralık ayında Kırgızistan hükümetine verdiği 10 milyon dolarlık proje kredisinden bakanlığına düşen 5 milyon dolarlık payıyla satın alınan traktörleri ve biçerdöverleri çiftçilere teslim etti.
     Başbakanlık binasının önündeki meydanda düzenlenen devir teslim töreninde konuşan Başbakan Cantoro Satıbaldiyev, Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ve Kırgızistan hükümeti adından, milli ekonominin kalkınması için sağladığı mali yardımdan dolayı Türkiye hükümetine teşekkür etti.
     Satıbaldiyev, Türk kredisiyle alınan 80 adet traktör ve 5 adet biçerdöver aracının, projenin ilk adımı olduğunu belirterek, bu yıl içinde, binden fazla tarım alet ve makinesini çiftçimize krediye vereceklerini söyledi.
     Çiftçilerin bir banka aracılığıyla yüzde 10 faiz oranıyla aldığı bu tarım araçların, Cumhurbaşkanı Atambayev'in onayladığı 5 yıllık kalkınma planı çerçevesinde teslim edildiğini anımsatan Satıbaldiyev, Türk kredisi sayesinde bu yıl toplam 225 adet tarım aleti ve makine satın alınacağını kaydetti.
     Türkiye'nin Kırgızistan'a sağlayacağı 100 milyon dolarlık kredi ve 6 milyon dolarlık hibe ile ilgili anlaşma Kırgızistan ile Türkiye arasında 28 Haziran 2012 tarihinde imzalanmıştı.
     Türkiye, 0,18 faiz oranı ve 20 yıl süreyle vereceği 100 milyon dolarlık krediyi sadece Kırgız ve Türk ortaklı şirketlerin Kırgızistan hükümetinin belirlediği alanlarda kullanmasını öngörüyor.
    
    
    

Bu haberi 126 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir