Kırgızistana'da hükümet, Kırgız-Kanada ortak yatırımı Kumtor Altın Şirketi ile yeni bir anlaşmaya…

  • Yazı boyutu
Kırgızistana'da hükümet, Kırgız-Kanada ortak yatırımı 
  Kumtor Altın Şirketi ile yeni bir anlaşmaya…

Kırgızistana'da hükümet, Kırgız-Kanada ortak yatırımı Kumtor Altın Şirketi ile yeni bir anlaşmaya varmak istiyor

Kırgızistan'da koalisyon hükümeti, Kırgız-Kanada ortak yatırımı Kumtor Altın Şirketi arasında yeni bir anlaşmaya varmak istiyor.
     Başbakan Ömürbek Babanov, Issık Göl Eyaletinde, deniz seviyesinden 4 bin kilometre yükseklikte bulunan Kumtor Altın Şirketinin işlettiği Kumtor altın medeninde bugün kurum yetkilileri ile incelemelerde bulundu.
     İncelemelerini tamamladıktan sonra konuşan Babanov, şirketin ekoloji bakımından yürüttüğü çalışmalarından memnun kalmadığını dile getirerek şirketin faaliyetlerini eleştirdi. Babanov, Kırgızistan'ın Kumtor Altın Şirketi arasındaki mevcut anlaşmayı yeniden gözden geçirmekte kararlı olduğunu da söyledi.
     Babanov, Kumtor Altın Şirketinin faaliyetlerini araştırmak için kurulan devlet komisyonun üç aylık çalışmaların ardından hazırlayacağı rapor ile ilgili olarak, "Madende olup bitenlerin tümü rapora yansıtılmalı ve 1 Ekim 2012 tarihine kadar yeni şartları içeren anlaşma hazırlanmalıdır" diye konuştu.
     Bu arada, Babanov'un imzaladığı karara göre, hükümet ile Kırgız-Kanada ortak yatırımı Kumtor Altın Şirketi'ne altın arama çalışmaları için arazi tahsisini öngören 2009 yılı anlaşmasındaki maddeyi ülkenin kanunlarına aykırı bularak iptal etti.
     Öte yandan, Kumtor Şirketinin faaliyetlerini araştıran meclis komisyonun hazırladığı raporun ele alındığı Haziran ayında, Kanada'nın Toronto Borsası'nda 2004 yılından bu yana işlem gören Kanadalı Centerra Gold şirketindeki Kırgızistan Devletine ait 978 milyon 618 bin dolar değerindeki hisse senetlerin 473 milyon dolara kadar düştüğü açıklanmıştı.
     Kırgızistan Hükümeti ile Kumtor Altın Şirketi arasında en son anlaşma, 4 Mayıs 2009 yılında devrik lideri Kurmanbek Bakiyev iktidarı döneminde imzalanmıştı.
     Anlaşmaya göre, Kırgızistan Hükümeti, sahip olduğu hisse senedini yüzde 15,66 oranından yüzde 33,9'a çıkarmıştı. Ayrıca yeni şartnameye göre, altın şirketi, yüzde 18 gelir vergisinden yüzde 4'ünü yeni altın arama çalışmalarında ve rezervlerin korunmasına yönelik kullanacaktı.
     Kırgızistan-daki altın yatakları, ilk kez 1989 yılında Sovyet jeologları tarafından keşfedildi. Ancak o dönemde maddi yetersizlikten dolayı proje hayata geçirilemezken, Kırgızistan bağımsızlığına kavuşmasının ardından 1992 yılında Kırgız Hükümeti ile Kanada CAMECO Corporation arasında bir anlaşma imzalanmış, 452 milyon dolara mal olan Kumtor Projesi, ticari faaliyetine 1997 yılında başlamıştı.
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir