Kırgızistan, Rusya'ya enerji sektörüne yatırım yapmasına izin verdi

  • Yazı boyutu
Kırgızistan, Rusya'ya enerji sektörüne yatırım yapmasına izin verdi

Kırgızistan, Rusya'ya enerji sektörüne yatırım yapmasına izin verdi

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Rusya'ya ülkede hidroelektrik santrallerin ortak yapımı ve işletmesine izin verdi.
     Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in, 20 Eylül 2012 tarihinde başkent Bişkek'te Kırgızistan ile Rusya hükümetleri arasında imzalanan Narın nehri üzerine hidroelektrik santralin ortak yapımı ve işletmesi ve Kambara-Ata-1 adlı hidroelektrik santralin ortak yapımı ve işletmesini öngören iki anlaşmayı onayladığı belirtildi.
     Kırgızistan-ın Rusya ile enerji alanındaki işbirliği yasası, Kırgızistan meclisinde 21 Şubat 2013-te kabul edilmişti.
     Enerji ve Sanayi Bakanlığı, Rusya-nın yaklaşık 2 milyar ABD doları tutarında yatırım yapması beklenen Narın nehri üzerine hidroelektrik santralin ve Kambara-Ata-1 adlı hidroelektrik santralin inşatının tamamlanmasının ardından, Özbekistan ile Kazakistan-ın da kullandığı Kırgızistan-daki Togtogul adlı barajda kış aylarında boşa akan su miktarını azaltmak suretiyle sulama mevsimlerinde komşu ülkelerinin su ihtiyacını yeterli düzeyde karşılamayı öngörüyor.
     Böylece, ülkedeki 7 adet hidroelektrik santralindeki suyun dengeli kullanılmasına olanak vereceği bu iki proje sayesinde kuzeydeki Narın ve Issıkgöl eyaleti ile güneydeki Celalabad eyaletinin sosyo-ekonomik durumunun iyileşmesine katkı sağlayacağı düşünülüyor. Bu iki hidroelektrik santralinin, yılda 6 milyar kilovat saat ek elektrik üretebileceği hesaplanıyor.
     Onaylanan kanunda, Kambara-Ata-1 adlı hidroelektrik santrali projesinden Kırgızistan Elektrik Şirketi ile Rusya-nın enerji şirketi İnter Rao Ues-in sorumlu olacağı ve sözkonusu projenin fizibilite raporunun 5 ay içinde tamamlanması gerektiği belirtildi.
     Narın nehri üzerine hidroelektrik santrali projesinden Kırgızistan Elektrik Şirketi ile Rusgidro şirketi sorumlu olacağı ve Rusgidro şirketi böylelikle, temeli 28 Ekim 2012 tarihinde atılan Narın nehri üzerine toplam dört elektrik santrali inşa edeceği anımsatıldı.
    
    
    

Bu haberi 171 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir