Kırgızistan meclisi, Türkiye'nin Kırgızistan'a 106 milyon dolarlık desteğini onayladı

  • Yazı boyutu
Kırgızistan meclisi, Türkiye'nin Kırgızistan'a 106 milyon dolarlık 
desteğini onayladı

Kırgızistan meclisi, Türkiye'nin Kırgızistan'a 106 milyon dolarlık desteğini onayladı

Kırgızistan meclisi, Türkiye'nin Kırgızistan'ın gelişmesi ve kalkınmasına katkı amacıyla sağlayacağı 106 milyon dolarlık hibe ve düşük faizli kredi desteğini onayladı.
     Meclis Basın Merkezi-nden yapılan açıklamada, Başbakan Ömürbek Babanov-un kabinesindeki Maliye Bakanı Akılbek Caparov-un sunduğu, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin Kırgızistan hükümetine sağlayacağı 100 milyon dolarlık kredi ve 6 milyon doları da hibe olarak öngören anlaşmanın meclis tarafından onaylandığı bildirildi.
     Bu anlaşma, dün Kırgızistan Maliye Bakanı Akılbek Caparov ile Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Nejat Akçal arasında imzalanmıştı.
     Anlaşma, Kırgızistan-ın sosyal ve ekonomik kalkınmasında kullanılmak üzere 20 yıl süreyle 100 milyon dolarlık kredinin faiz oranı 0,18 olmak üzere ve 6 milyon doları da hibe olarak verilmesini öngörüyor.
     Türkiye, son iki yılda Kırgızistan'a yaklaşık 30 milyon dolar yardımda bulunmuş, Türkiye'ye olan 51 milyon dolarlık borcunu da silmişti.
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir